Sterilizácie zdarma vôbec nie sú zadarmo

Liberáli neoplývajú tvorivou invenciou pri navrhovaní zákonov

Ján ČERNÝ

Poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky Lucia Nicholsonová (SaS) navrhuje bezplatné sterilizácie. Zjavne tak iba „oprášila“ návrh zákonnej normy z marca 2011, v ktorej liberáli navrhli z verejných prostriedkov preplácať sterilizácie žien z takzvaných „vylúčených spoločenstiev“.

V novom návrhu zákona sa nič o takýchto spoločenstvách (rozumej – rómskej komunite) síce nehovorí, ale to, že smeruje do ich radov, je zrejmé už na prvý pohľad. „Osoby, ktoré majú minimálne štyri deti a osoby staršie ako 35 rokov s minimálne troma deťmi by sterilizáciu mohli podstúpiť bezplatne,“ uvádza sa v spomínanej „ norme“.

POPLATNOSŤ ČI NAIVITA

Vyrovnať sa s nadmernou pôrodnosťou v rómskych komunitách je dôležitou spoločenskou úlohou. Zaráža, ak bývalá predstaviteľka ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny považuje za vhodné a účelné liberalizovať proces sterilizácií takým spôsobom, že zo zákona zruší akékoľvek zábrany. Plánovanie rodičovstva je prejavom zodpovednosti; naopak nezodpovednosťou je privádzať na svet deti bez ohľadu na to, či ich rodina dokáže uživiť, postarať sa o ne a vychovať z nich platných a slušných členov spoločnosti.

Cena jednej sterilizácie sa v súčasnosti pohybuje v rozpätí od 300 do 500 eur. Súkromné zdravotné zariadenia majú ceny oveľa vyššie. Návrh zavádza aj novú možnosť pre osoby, ktoré patria k národnostným menšinám. Informovaný súhlas by mal byť písaný v jazyku národnostnej menšiny, ku ktorej patria. „Týmto opatrením by sa mala zjednodušiť práca zdravotníckych pracovníkov, ktorým vyplýva v zmysle zákona o zdravotnej starostlivosti povinnosť poskytnúť poučenie o informovanom súhlase zrozumiteľne, čo v prípade osôb národnostnej menšiny môže byť problematické, ak úplne nerozumejú informovanému súhlasu len v štátnom jazyku,“ konštatuje správa k návrhu zákona.

 

LEKÁRI PO RÓMSKY?

Žiadať od vysokoškolsky vzdelaných zdravotníkov, aby boli schopní v jazyku Rómov predkladať tlačivá ženám, ktoré nič nevedia o plánovanom rodičovstve, je prinajmenej trúfalosť, ak nie urážka. Na druhej strane, od nerozvážnych žien či vlastne od nezodpovedných rodičov nežiadame nič. Nielen to, aby vedeli komunikovať v jazyku štátu, od ktorého poberajú sociálne dávky, ale ani zodpovednosť voči vlastnej rodine a vlastným deťom. Bezplatnosť sterilizácií iba ak zatraktívni doteraz aj tak rušný sexuálny život v našich osadách. Napokon, zostáva tu aj otázka, či takýto návrh korešponduje s duchom tradičných rodinných hodnôt, ktoré sú na Slovensku nateraz všeobecne uznávané. Lucia Nicholsonová prezentuje návrh zákonnej normy, ktorá je kontraproduktívna a nehumánna.
Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.