Súsošie štúrovcov nenahradí socha Márie Terézie


Súsošie Ľ.Štúra Bratislava.Bratislavské mestské zastupiteľstvo rozhodlo jednoznačne

Roman KALISKÝ-HRONSKÝ

Spor o premiestnenie či zachovanie súsošia štúrovcov na Námestí Ľ. Štúra v Bratislave sledujú Slovenské národné noviny od začiatku. Snahu jednotlivcov z Bratislavského okrášľovacieho spolku, ktorí chceli štúrovský pamätník premiestniť a nahradiť ho kópiou sochy Márie Terézie, ukončilo pred prázdninami rokovanie bratislavského mestského zastupiteľstva. To v posledných júnových dňoch rozhodlo, že nijaké výmeny sôch sa neudejú.

Stalo sa tak aj na základe aktivity Matice slovenskej, ktorá zorganizovala petičnú akciu. V nej sa vyjadrilo podpismi jedenásťtisíc vlastencov, ktorým osud pamätníka nášho najvýznamnejšieho národného dejateľa nie je ľahostajný. Petičné hárky za zachovanie súsošia na pôvodnom mieste organizátori matičnej podpisovej akcie zbierali s presvedčením, že nepochybne prečíslia päťtisíc podpisov, ktoré v prospech nahradenia štúrovcov uhorskou panovníčkou zozbierali aktivisti z Bratislavského okrášľovacieho spolku. Udalosti posledných dní ukázali, že napokon zvíťazí zdravý rozum a Ľudovít Štúr spolu so svojimi spolubojovníkmi bude aj naďalej stáť na dunajskom nábreží ako symbol toho, čo má Slovákov spájať a čo nás cez historickú skúsenosť vedie do budúcnosti. Oficiálne stanovisko poskytol pre SNN aj primátor Bratislavy Milan Ftáčnik: „Mestskí poslanci rozhodli. Stotožňujem sa s názorom, že námestie Ľudovíta Štúra má zostať v súčasnom stave.“ Pôvodný úmysel vytvoriť repliku neskorobarokovej jazdeckej sochy Márie Terézie od autora Jána Fadrusza, ktorú v roku 1921 zničili československí legionári ako symbol rakúsko-uhorského žalára národov, bol zdanlivo ušľachtilý. Iniciátori sa oháňali najmä frázami o dominante bratislavského nábrežia a o historickej „spravodlivosti“.

Proti odstráneniu sochy Ľ. Štúra sa odhodlane postavili viaceré spolky, združenia a osobnosti. Svoj postoj na stránkach našich novín rozhodne vyjadril aj autor súsošia Tibor Bartfay. „Pokiaľ žijem, štúrovci zostanú tam, kde sú!“

INICIATÍVY MATICE

socha štúraMatica protesty organizovala. Jej krajská rada v Bratislave: „Je zarážajúce, ak iniciátori zámeru inštalácie súsošia Márie Terézie pripúšťajú odstránenie alebo presunutie súsošia Ľudovíta Štúra z dunajského nábrežia. Presun alebo nedajbože odstránenie súsošia Ľudovíta Štúra by bolo nielen urážkou tejto osobnosti, ale celého ním reprezentovaného slovenského národno-emancipačného úsilia.“ Proti snahám odstrániť štúrovcov z nábrežia Dunaja sa dôrazne vyslovilo aj vedenie Evanjelickej cirkvi a. v. Generálny biskup Miloš Klátik a generálny dozorca Pavel Delinga vo svojom vyhlásení uvádzajú: „So znepokojením sledujeme iniciatívy, ktoré chcú presadiť, aby súsošie štúrovcov na Námestí Ľ. Štúra bolo nahradené kópiou pôvodného súsošia cisárovnej Márie Terézie. Osobnosť Ľudovíta Štúra a hnutie štúrovcov reprezentuje v slovenskej spoločnosti hodnoty humanity, demokratickosti, úcty k slobode všetkých národov, no najmä hodnotu sebažertvy za slobodu slovenského národa... Každý pokus vedome vnášať do slovenskej spoločnosti rozbroje kvôli reminiscenciám v súvislosti s bývalou monarchiou v našej novej nezávislej Slovenskej republike považujeme za neprimeraný.“

NÁZORY UMELCOV

„Fadruszovo tereziánske súsošie, pokiaľ ide o jeho trvanie, stálo pri Dunaji necelých 24 rokov (1897 – 1921). Originálne súsošie Tibora Bartfaya stojí na mieste od roku 1972, teda už 39 rokov, a nikto zo skutočných Slovákov si iste neželá, aby bolo nahradené pamätníkom zdobeným vencami s trikolórami našich južných susedov,“ uvádza svoj pohľad herečka Eva Kristinová. „Poviem to krátko a jasne: sochy majú byť tam, kde sú. Súsošie Ľudovíta Štúra v Bratislave má ostať tam, kde je, teda na Námestí Ľudovíta Štúra! Všetky ostatné riešenia by len pokračovali v nedôstojnej tradícii búrania a premiestňovania sôch a pamätníkov,“ napísal pred časom spisovateľ Anton Hykisch a dodal: „Slovenský národ dospel. Má svoj štát, neodškriepiteľne demokratickú Slovenskú republiku. A Bratislava je hlavným mestom tejto republiky – nie monarchie. Niet korunovácií (okrem turistických replík), niet korunovačného pahorku. Je Námestie Ľudovíta Štúra.“ Akademický maliar a organizátor národného života a hnutí Viliam Hornáček pre SNN povedal: „Ide o výzdobu slovenskej metropoly pamätníkmi a zároveň o štátnu reprezentáciu Slovenskej republiky na území jej hlavného mesta, ktorá musí byť v súlade s národnoštátnymi záujmami. Pre slovenský národ, jeho dejiny, kultúru a jazyk, najmä však pre jeho emancipačný zápas má štúrovská generácia nepomerne väčší význam ako všetci králi, ktorí kedy na Slovensku vládli.“

 

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.