Tak nech už niečo robia!


ivan brožíikPOZNÁMKA

Ivan BROŽÍK

Vraj „treba už konečne niečo robiť“, volajú po tragédii v Hurbanove ľudsko-právni aktivisti jednomyseľne so splnomocnencom vlády pre čosi, čo naša spoločnosť už pred rokmi nazvala rómskou otázkou. Tí, ktorí hltajú európske i štátne milióny na to, aby (ko)existenciu Rómov na Slovensku aspoň trošku pripodobnili civilizovaným pomerom. Dobré ráno! Áno, robte už konečne niečo! Veď roky za to beriete naozaj štedré peniaze. Začať by sa mohlo napríklad so zrušením pozitívnej diskriminácie, ktorá je v rozpore s ústavou republiky, ale aj s minimálnymi zásadami slušnosti. Paradoxne, táto je priamo zakotvená v zákonoch, ktoré riadia náš sociálny systém.

Splnomocnenec vlády pre Rómske komunity Miroslav Pollák sa zmôže akurát na konštatovanie, že Rómovia sú vnímaní spoločnosťou negatívne. A hneď v tom zrejme spolu s ďalšími slamu mlátiacimi aktivistami vidí rasizmus. Aj v tom Hurbanove, kde Maďar strieľal na Maďarov. Pokračovať by sa mohlo tiež hneď v Hurbanove. Podľa jedného z paragrafov trestného zákona, „kto sa inému vyhráža smrťou ... potresce sa odňatím slobody až na jeden rok“. Všimla si vôbec polícia, médiá, prokurátori naplnenie skutkovej podstaty trestného činu po tragickej udalosti? Nie? Ochotne pripomenieme : „Kúpime pištoľ a zabijeme jeho manželku, aj celú jeho (strelcovu) rodinu.“ Autora tohto výroku majú v záznamoch všetky spravodajské televízie. A takýchto výrokov zákonom nedotknuteľných Rómov médiá zaznamenávajú týždeň čo týždeň naozaj nadbytok. A ak nie médiá, tak občania. Vládny splnomocnenec sa sťažuje na neobjektívne a nekorektné informovanie o Rómoch. Na rozdiel od väčšiny demokratických štátov sveta sa u nás nesmú(!) robiť štatistiky kriminality na základe etnicity. Nesmieme sa dozvedieť, aký podiel Rómov je vo výkone trestu, nikto nám nepovie, koľko miliónov eur zhltlo a hltá nepretržite riešenie „rómskej otázky“. Dozvieme sa o podiele sociálnych dávok na toto etnikum niekedy, hoc aj vo vzdialenej budúcnosti?

Tak aké nekorektné informovanie tu vlastne máme? Neprispôsobiví Rómovia sú nielen súčasťou, ale najmä príčinou problému. Ak chceme vyriešiť problém, musíme predsa pomenovať jeho príčiny. Lenže to nám zakazujú vlády, bezmocní „proforma“ splnomocnenci i ľudsko-právne organizácie. Až sa chce veriť, že im všetkým súčasný stav (finančne) vyhovuje. Lenže – udalostí ako v Devínskej, v Tupej, v Hurbanove a inde bude pribúdať. Nie z rasových príčin, zo zúfalstva! A pre očividné, štátom tolerované ignorovanie zákonnosti na Slovensku. Je také naivné snažiť usilovať sa nevidieť. Ale je varovné snažiť sa zakázať vnímať.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.