Ľ. Kaník oslovuje ľudí do nového tímu SDKÚ-DS

Ľudovít Kaník Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 30. septembra (TASR) - Predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovít Kaník začal oslovovať ľudí, o ktorých si myslí, že by boli vhodní do nového tímu SDKÚ-DS. Povedal to dnes pre TASR s tým, že o stranu by malo ísť všetkým.

Koho oslovil a s akým výsledkom, zatiaľ Kaník povedať nechcel. Rovnako nehovorí, či bude v novom riadiacom tíme aj on sám. "Mal by sa zostaviť nový tím, ktorý stranu bude viesť v tímovej spolupráci aj s poslancami Národnej rady SR. Mala by to byť snaha všetkých. Ja robím konkrétne kroky, aby to tak bolo," uistil.

Kaník zároveň odmietol, že by sa po mimoriadnom Kongrese SDKÚ-DS, po ktorom ostal šéf strany Pavol Frešo vo vedení sám, postavil na Frešovu stranu. "Ja som na strane SDKÚ-DS, som realista. Odvolávanie predsedu je možné len vtedy, ak je na to dostatok hlasov. Ísť do toho je politický hazard, lebo to má negatívny dosah na to, ako strana navonok vyzerá," dodal.

Sobotňajší (27.9.) mimoriadny Kongres SDKÚ-DS, na ktorom čelil Frešo pokusu o odvolanie, zmenu na najvyššom straníckom poste nepriniesol. Napriek tomu, že za zosadenie predsedu hlasovala drvivá väčšina prítomných delegátov, neboli to potrebné tri pätiny. Keďže Frešo sám odstúpiť odmietol, svojich funkcií sa vzdali všetci traja podpredsedovia Martin Fedor, Viliam Novotný a Ivan Štefanec. Funkciu odovzdal aj generálny manažér strany Štefan Kužma a pokladník Ondrej Matej. Z rokovania odišla aj väčšina delegátov a neuznášaniaschopný Kongres uvoľnené posty obsadiť nedokázal.

Ľ. Kaník zbieranie podpisov na odvolanie premiéra prerušil

Predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovít Kaník dočasne prerušil zbieranie podpisov, ktoré potrebuje na iniciovanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR (NR) s cieľom vysloviť nedôveru premiérovi Robertovi Ficovi (Smer-SD) za jeho postoje ku konfliktu na Ukrajine. Dôvodom pauzy boli udalosti v jeho materskej strane. So zbieraním podpisov chce pokračovať tento týždeň.

"Máme asi 20 podpisov. Samozrejme, že na ich zbieranie má vplyv dianie v SDKÚ-DS a aj konkurenčné nazeranie na akúkoľvek iniciatívu kolegov z pravicových strán. To sa nedá eliminovať. Ale aby sa SR nestala trójskym koňom ruských záujmov, je to potrebné a bolo by chybou pozerať, kto s iniciatívou prišiel," myslí si Kaník. On sám verí, že sa podarí zjednotiť opozíciu v tejto veci tak, ako ju spojilo vyradenie desiatky návrhov z programu poslednej riadnej schôdze parlamentu. "Jednota vždy prináša efekt," deklaroval.

Na to, aby predseda parlamentu musel zvolať mimoriadne rokovanie pléna, je potrebných 30 podpisov. Ak to Kaník splní, snemovňa zasadne do siedmich dní. Pri návrhu na odvolanie člena vlády sa program rokovania neschvaľuje, schôdza sa teda konať musí.

Po tom, ako Kaník ohlásil ambíciu vyzbierať podpisy na odvolanie premiéra, sa k tomu niektorí opoziční predstavitelia postavili skepticky. "Predpokladám, že pán Kaník vie, že takáto vážna vec sa musí prerokovať najskôr na úrovni predsedov strán," odkázal pred týždňom Pavol Abrhan (KDH). Podobne zmýšľal aj László Solymos (Most-Híd). "Hovoril som o tom s pánom Kaníkom len letmo. Ja osobne si nemyslím, že by sme mali odvolávať premiéra. Je to vážna vec, musí byť na tom zhoda," upozornil.

Kaník je presvedčený, že Fico škodí záujmom Slovenska, keď sa v ukrajinskom konflikte stavia na stranu Ruska. "Slovensko sa ešte nikdy nenachádzalo v takom vážnom bezpečnostnom ohrození. Osoba, ktorá obhajuje záujmy Ruska viac ako záujmy Slovenska, ohrozuje našu národnú bezpečnosť," vyhlásil.

Predseda NR SR Pavol Paška (Smer-SD) Kaníkovu iniciatívu okomentoval slovami, že opozícia znervózňuje ľudí. "Návrh podáva Ľudovít Kaník, poslanec strany nad hrobom, strany, ktorá sa štiepi a bojuje o to, kto má kľúče od miešačky," odkázal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.