Piloti Lufthansy dnes vo Frankfurte štrajkujú

Lietadla spoločnosti Lufthansa. Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Frankfurt 30. septembra (TASR) - Piloti nemeckej leteckej spoločnosti Lufthansa dnes štrajkujú už piatykrát tento rok za zachovanie výhod týkajúcich sa odchodu do dôchodku.

Odborový zväz pilotov Lufthansy, Vereinigung Cockpit (VC), oznámil, že štrajk sa týka nemeckého najväčšieho letiska vo Frankfurte nad Mohanom a bude trvať od 08.00 h do 23.00 h SELČ.

Cestujúci sa musia pripraviť na narušenie letovej prevádzky, keďže protestná akcia pilotov postihne diaľkové lety z Frankfurtu. Odbory už v pondelok upozornili, že dnes nebudú štartovať stroje Airbus A380, A330 a A340 a Boeing B747. Zrušených malo byť podľa hovorcu odborov 70-80 letov.

Spoločnosť Lufthansa zostavila na dnešok mimoriadny letový plán, ktorý umožní, aby sa uskutočnila vyše polovica plánovaných medzikontinentálnych letov.

"Veríme, že splníme náš mimoriadny letový plán," vyhlásil hovorca Lufthansy, ktorého citovala tlačová agentúra DPA.

Situácia na medzinárodnom letisku vo Frankfurte, hlavnom centre Lufthansy v Nemecku, je pokojná, oznámil predstaviteľ odborov Markus Wahl.

Odbory vysvetlili, že boli nútené siahnuť k takejto akcii, pretože rozhovory s manažmentom Lufthansy uviazli na mŕtvom bode a nepriniesli ani žiaden kompromis.

Odbory žiadajú, aby Lufthansa zachovala program, ktorý umožňuje pilotom predčasný odchod do dôchodku vo veku 55 rokov a zároveň poberanie 60 percent platu, až kým im nezačnú vyplácať dávky riadnej penzie.

Dnešný štrajk sa koná práve v čase, keď piloti francúzskej leteckej spoločnosti Air France ukončili dvojtýždňový štrajk proti plánom aerolínií znižovať náklady. Tento štrajk stál spoločnosť Air France vyše 200 miliónov eur, informoval manažment.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.