Irán poskytne vojenskú pomoc libanonskej armáde

Bejrút 30. septembra (TASR) - Irán dnes oznámil, že poskytne vojenskú pomoc libanonskej armáde, ktorú už podporujú Saudská Arábia a Spojené štáty. Informovala o tom agentúra Reuters.

Libanonská armáda posilňuje snahy zabrániť sunnitským moslimským bojovníkom zo Sýrie v preniknutí do pohraničných miest v Libanone. V auguste bolo severolibanonské mesto Arsál miestom najkrvavejšieho prenesenia bojov na libanonské územie počas trojročnej sýrskej občianskej vojny.

Vzostup extrémistických militantov, ako je skupina Islamský štát, v Sýrii predstavuje spoločného nepriateľa pre šiitsky Irán a jeho protivníkov, sunnitskú Saudskú Arábiu a USA.

"Islamská republika sa rozhodla poskytnúť vojenský grant libanonskej armáde," povedal tajomník iránskej Najvyššej rady pre národnú bezpečnosť Alí Šamchání novinárom v Bejrúte.

Nespresnil, čo bude iránska pomoc obsahovať. Podľa diplomatického zdroja však iránsky minister obrany čoskoro požiada svojho libanonského rezortného kolegu o zoznam zbraní, ktoré armáda jeho krajiny potrebuje.

Sunnitskí militanti v Sýrii a ich spojenci v Libanone obviňujú libanonskú armádu zo spolupráce s Hizballáhom, Iránom podporovaným šiitskym hnutím, ktoré vyslalo bojovníkov na pomoc silám sýrskeho prezidenta Bašára Asada.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.