Opozícia opäť rieši problém zarastených pozemkov v blízkosti obydlí

Miroslav Beblavý na snímke. Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 30. septembra (TASR) – Opozícia v parlamente prichádza s ďalším návrhom ako riešiť problém nepokosených pozemkov v obciach a mestách. Novelu zákona o ochrane prírody a krajiny predložil na októbrovú schôdzu Miroslav Beblavý (nezaradený).

Poslanec sa snaží presadiť, aby samosprávy mohli vydávať všeobecne záväzné nariadenia, ktorými uložia povinnosť kosiť zatrávnené plochy ich vlastníkom, správcom alebo nájomcom.

Zástupcovia samosprávy by podľa jeho predstavy mohli siahnuť po tomto nariadení podľa existujúcich pomerov v obci. Kosenie môžu prikázať najviac dvakrát ročne. Budú mať možnosť stanoviť aj konkrétny termín, do ktorého by mali byť pozemky pokosené. Povinnosť sa má týkať len pozemkov v intravilánoch obcí.

Cieľom návrhu zákona je umožniť obciam vytvorenie podmienok pre lepší život tých obyvateľov, ktorým spôsobujú nepokosené pozemky rôzne zdravotné komplikácie, napríklad alergiu, či respiračné problémy, argumentuje v dôvodovej správe Beblavý.

Od septembra tohto roku pritom platí novela rovnakého zákona, ktorú v parlamente presadili poslanci stany Most-Híd József Nagy a Elemér Jakab. Tí svoju snahu vysvetľovali ako boj proti inváznym rastlinám, najmä alergénnej ambrózii palinolistej.

Obce vďaka novele získali možnosť prikázať majiteľom pozemkov, na ktorých invázne rastliny rastú, aby ich odstránili. Ak to neurobia, bude tak môcť spraviť orgán štátnej ochrany prírody a obce.

Beblavý sa snaží ošetriť aj prípady, kedy vlastníci nesplnia uloženú povinnosť. Obec vtedy bude povinná zabezpečiť kosenie sama, avšak na náklady a nebezpečenstvo vlastníkov, správcov a nájomcov pozemkov. Tí za porušenie všeobecne záväzného nariadenia budú čeliť priestupkovému konaniu podľa priestupkového zákona.

Povinnosť kosiť pozemky je do istej miery zakotvená už aj v súčasnej slovenskej legislatíve. Zákon o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy ukladá každému jej vlastníkovi, nájomcovi a správcovi povinnosť predchádzať výskytu a šíreniu burín na neobrábaných pozemkoch. Za nesplnenie povinnosti hrozí v zmysle zákona sankcia do výšky 330 eur. Beblavý zdôrazňuje, že jeho novela je výrazne miernejšia, najmä čo sa týka intenzity kosenia.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.