Ruský oligarcha ostro kritizuje USA: Svet potrebuje novú rovnováhu síl

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Rodos 30. septembra (TASR) - Svet potrebuje novú rovnováhu síl, lebo zmena režimov je "ideologická pasca v záujme hegemónov (USA), vedúca k chaosu a nastoleniu teroru," zhodli sa na záver uplynulého víkendu účastníci fóra Dialóg civilizácií, ktoré každoročne na gréckom ostrove Rodos usporadúva ruský oligarcha Vladimir Jakunin, šéf ruských štátnych železníc blízky prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

Diskutéri sa pri debate o situácii na Blízkom východe súčasne zhodli v tom, že táto hegemonistická stratégia vedie k porážke jej samotných autorov, lebo "nový svetový poriadok sa v skutočnosti stal novým svetovým neporiadkom", rozpútavaním novej studenej vojny, chaosom a panikou v regióne, ktorá sa "môže aj nezastaviť pred bránami Európy," citovala z rokovania agentúra RIA Novosti.

Upozornili, že namiesto zmeny režimov na Blízkom východe ide de facto o "zničenie režimov", takže "národy sa ocitajú v anarchii a oveľa horšej situácii než predtým".

Diskutéri varovali, že zoskupenia hlásiace sa k Islamskému štátu (IS) sa neobjavujú len na Blízkom východe, ale už dokonca aj na Filipínach. "Zrod IS je možno najstrašnejším dôsledkom imperiálnej politiky USA," upozornil rakúsky profesor Hans Kechler.

Uviedol, že celosvetová organizácia OSN pracuje efektívne len za predpokladu, že existuje rovnováha síl, ktorá sa však podľa neho narušila v 90. rokoch 20. storočia. Účastníci rokovania sa zhodli v tom, že jedinou nádejou pre mier vo svete je teraz nová rovnováha síl vo svete.

Usporiadateľ konferencie Vladimir Jakunin upozornil vo svojom záverečnom príspevku na rast nespravodlivosti vo svete, napätia a vojnových konfliktov, čo je podľa neho dôkaz, že "liberálna ideológia sa neosvedčila", uvádza sa v záverečnom tlačovom vyhlásení konferencie.

Hlavnou témou diskusií na Rodose boli možnosti pre harmonizáciu medzinárodných vzťahov a posilnenie stability vo svete v duchu hesla konferencie: "Zabrániť svetovej vojne globálnou solidaritou: 100 rokov po...," venovaného stému výročiu vypuknutia prvej svetovej vojny. Účastníci fóra sa prihlásili k mierovému odkazu Leva Tolstého a Mahátmu Gándhího a upozornili na životnú dôležitosť kultúry nenásilia v súčasnosti. Dodali, že vzhľadom na počet ozbrojených konfliktov, ktoré zúria v rôznych častiach sveta, je "imperatívom šíriť kultúru nenásilia a duch spolupráce, mieru a spravodlivosti vo svete".

Toho roku sa diskusnom fóre zúčastnilo viac ako 400 verejných činiteľov a štátnikov, predstaviteľov akademickej obce, náboženských hodnostárov, umelcov, novinárov a podnikateľov zo 65 krajín sveta. Účastníci konferencie odsúdili agresiu voči suverénnym štátom a národom, masové zabíjanie civilistov, diskriminujúce sankcie voči občanom iných štátov, potláčanie prirodzených foriem ľudského správania, sledovacie programy, ako aj deštrukciu sociálnej ekológie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.