Počet obetí erupcie japonskej sopky Ontake stúpol na 48

Záchranári zvážajú obete výbuchu sopky Ontake. Foto: TASR/AP

Tokio 1. októbra (TASR) - V blízkosti popolom pokrytého vrcholku japonskej sopky Ontake objavili dnes po obnovení pátracej operácie desiatku ďalších tiel obetí. Policajná prefektúra v Nagane uviedla, že celková bilancia sobotňajšieho neočakávaného výbuchu vzrástla na 48, čo je najviac z jedinej erupcie v Japonsku, odkedy sa po druhej svetovej vojne začali robiť záznamy. Oznámila to japonská tlačová agentúra Kjódo.

Pátraciu operáciu v utorok prerušili v obave z toxických plynov a ďalšej silnej erupcie. Dnes v nej pokračujú, hoci ich prácu komplikujú toxické plyny a dym zo sopky. Polícia, na ktorú sa odvoláva tlačová agentúra AP, uviedla, že väčšinu tiel našli v okolí vrcholu, kde mnohí turisti po výstupe na sopku odpočívali a občerstvovali sa.

Vyše desať tiel dopravili dolu z hory vrtuľníky pozemných síl. Príbuzní a priatelia nezvestných čakajú na správy o nich na radnici v neďalekom meste Kiso.

Doteraz najviac obetí si v povojnovej ére v Japonsku vyžiadal výbuch jedného z vrcholov sopky Unzen na ostrove Kjúšú v roku 1991. Dňa 3. júna zabil pyroklastický prúd (horúce sopečné mračno) na jeho úbočí skupinu 43 vedcov a novinárov, medzi ktorými boli aj známi francúzski vulkanológovia Katia a Maurice Krafftovci.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.