K Islamskému štátu sa pripojilo aj Islamské hnutie Uzbekistanu

Bojovníci Islamského štátu Foto: TASR/AP

Moskva 6. októbra (TASR) - K extrémistickej organizácii Islamský štát, ktorá sa zmocnila časti územia Iraku a Sýrie a vyhlásila tam svoj rovnomenný kalifát, sa pridalo aj Islamské hnutie Uzbekistanu (IDU), považované za teroristickú organizáciu.

Podľa agentúry RIA Novosti o tom dnes informoval zdroj na uzbeckom ministerstve vnútra, ktorý sa odvolal na informácie uzbeckej tajnej služby.

"Máme operatívne materiály a dôkazy v podobe zvukových záznamov i videí svedčiacich o podpore IS zo strany IDU a o zapojení sa jeho príslušníkov do bojov na Blízkom východe," uviedol zdroj. Podľa neho koncom septembra pri náletoch spojencov na pozície IS v Sýrii prišlo o život najmenej 17 občanov Uzbekistanu bojujúcich na strane IS.

Podľa citovaného zdroja IDU v Uzbekistane zintenzívnilo verbovanie a výcvik dobrovoľníkov do jednotiek IS. Výcvikové tábory sa nachádzajú v pohraničných oblastiach Pakistanu a Afganistanu, čo viedlo uzbecké ministerstvo vnútra k posilneniu protiteroristických opatrení. Zdroj súčasne uviedol, že Uzbekistan musí posilniť aj svoju rozviedku. "Musíme byť vždy najmenej krok pred nimi (teroristami)," zdôraznil.

IDU vzniklo v roku 1996. Jeho zakladateľmi sú predstavitelia v Uzbekistane zakázaných politických strán, ktorí sa presunuli do Afganistanu, kde sídli aj hlavný štáb IDU. IDU je napojené na fundamentalistické hnutie Taliban i na teroristickú sieť al-Káida.

Rusko, stredoázijské štáty, ako aj USA zaradili IDU na zoznam teroristických organizácií.

IS, ktorá je tiež prepojená s al-Káidou, sa pred niekoľkými mesiacmi výrazne zaktivizovala v Sýrii a Iraku, kde využila nespokojnosť tamojších sunnitských moslimov s údajne prošiitskou vládou v Bagdade, ako aj jej zaneprázdnenosť politickými rozbrojmi a oslabenie irackej armády. IS tak podnikol rozsiahlu ofenzívu v provinciách na západe a severozápade Iraku, ktorých sa zmocnil a vyhlásil tam kalifát. V snahe potlačiť postup jednotiek IS Spojené štáty a niekoľko ďalších krajín vytvorili koalíciu na boj s IS, ktorá bombarduje pozície IS v Iraku a Sýrii. Prezident USA Barack Obama pred nedávnom uviedol, že nemá v pláne vyslať do Iraku americké pozemné jednotky.

Podľa denníka New York Times (NYT) americká vojenská operácia proti IS bude mať tri fázy. Okrem prvej fázy - sústredenom bombardovaní základní a pozícií IS - je v pláne aj intenzívny výcvik a ošatenie irackej armády a kurdských dobrovoľníckych jednotiek a likvidácia útočísk islamistov v Sýrii. Podľa táto tretia fáza sa uskutoční zrejme už za vlády Obamovho nástupcu vo funkcii prezidenta USA.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.