Za tragédiu vyše 100 vojakov pri ukrajinskom Ilovajsku môže velenie

Miestny obyvateľ si prezerá zničený ukrajinský obrnený transportér v obci Hrabske pri meste Ilovajsk na východnej Ukrajine 31. augusta 2014. Foto: TASR/AP

Kyjev 8. októbra (TASR) - Ukrajinská vojenská prokuratúra dospela k záveru, že tragédiu pri Ilovajsku so 108 obeťami z radov ukrajinskej armády spôsobilo velenie pluku teritoriálnej obrany Prykarpatťa, ktoré postupovalo svojvoľne a nesplnilo rozkaz nadriadených.

"Spáchali trestný čin, a ten mal za následok sériu udalostí, ktoré vyústili do tragédie pri Ilovajsku," uviedol ukrajinský vojenský prokurátor Anatolyj Matyos. Informácie z jeho utorkového brífingu v Kyjeve priniesla dnes agentúra UNIAN.

Podľa Matyosa pluk pozostávajúci z vyše 300 mužov svojvoľne opustil svoje postavenie, čím otvoril jedno z krídel frontu. Jeho príslušníci so služobnými zbraňami odišli pristavenými autobusmi domov, pričom neuposlúchli ani jeden z troch rozkazov nadriadených, aby sa vrátili.

Matyos na základe vlastnej inšpekcie uviedol, že príslušníci pluku boli demoralizovaní a pod vplyvom alkoholu a ich veliteľ dokonca vydal rozkaz strieľať na vrtuľník, ktorým sa na miesto dislokácie pluku presunuli nadriadení, aby riešili situáciu. Veliteľ pozemných síl ukrajinskej armády vtedy veliteľovi pluku vydal rozkaz ohľadom spôsobu opustenia miesta dislokácie, ktorý však vojaci neuposlúchli.

K tragédii pri Ilovajsku došlo v auguste, keď počas prudkých bojov separatisti obkľúčili veľkú skupinu vládnych vojakov. Ukrajinský minister obrany Valerij Heletej minulý týždeň potvrdil, že v pasci nastraženej separatistami pri Ilovajsku prišlo o život 108 vládnych vojakov. Ukrajinský prezident Petro Porošenko - podobne ako Matyos - obvinil zo vzniknutej situácie veliteľov dvoch armádnych práporov, lebo ich vojaci opustili svoje pozície, z ktorých mali kontrolovať situáciu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.