Nemecký export v auguste klesol najviac od začiatku roka 2009

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Wiesbaden 9. októbra (TASR) - Séria slabých makroekonomických údajov z najväčšej európskej ekonomiky pokračuje. Nemecký export v auguste klesol viac, než sa očakávalo. Informovali o tom agentúry DPA a RTTNews.

Vývoz sa na sezónne upravenej báze v auguste medzimesačne znížil o 5,8 % po 4,8-% náraste v júli, uviedol spolkový štatistický úrad. Ekonómovia počítali s poklesom exportu len o 4 %.

Augustový pokles exportu bol najprudší od začiatku roka 2009, keď sa prepadol z dôvodu globálnej hospodárskej krízy. Štatistici upozornili, že jedným z dôvodov slabého vývoja boli aj neskoršie letné prázdniny.

Dovoz sa oslabil len o 1,3 % po 1,4-% znížení v júli, pričom experti predpovedali nárast o 0,9 %.

Prebytok nemeckej zahraničnej obchodnej bilancie sa v auguste na sezónne upravenej báze znížil na 17,5 miliardy eur z 22,2 miliardy eur v júli.

Na neupravenej báze prebytok dosiahol 14,1 miliardy eur po 23,5 miliardy eur v predchádzajúcom mesiaci. Ekonómovia počítali s poklesom len na 17,7 miliardy eur.

Prebytok bežného účtu platobnej bilancie sa na neupravenej báze v auguste znížil na 10,3 miliardy eur z 20,1 miliardy eur v júli.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.