ŽITŇANSKÁ: Slová premiéra o pomoci Žiline sú politickým vydieraním

Na snímke poslankyňa NR SR Lucia Žitňanská (Most-Híd) počas tlačovej konferencie 19. augusta 2014 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 9. októbra (TASR) - Slová predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD), že vláda mohla v stredu (8.10.) pomôcť mestu Žilina v podobe odpustenia dlhu 17,5 milióna eur preto, lebo primátor mesta Igor Choma (Smer-SD) patrí do rovnakej politickej štruktúry, sú politickým vydieraním. Vyhlásila to dnes podpredsedníčka Mosta-Híd Lucia Žitňanská.

Podľa premiéra, ak by bol Choma z inej politickej štruktúry, takéto rozhodnutia by sa prijímali veľmi ťažko. "Ukazuje to, aké je nevyhnutné, aby primátor a predseda samosprávneho kraja mali napojenie na vládne alebo parlamentné štruktúry," povedal šéf exekutívy. Žitňanská upozorňuje, že na dlh Žiliny sa teraz poskladajú obyvatelia miest, ktoré si dovolili nezvoliť za primátora kandidáta Smeru-SD.

Podľa jej slov nie je vôbec dôležité, aby primátori mali napojenie na vládne štruktúry, dôležité je, aby sme mali vládu, ktorá dokáže potlačiť stranícke chúťky a nastaviť transparentné pravidlá. "Smer-SD takouto stranou nie je, a to nie preto, že by na takéto pravidlá nemali odbornú kapacitu, ale preto, že spôsob ich vnímania sveta a vzor ich politiky je Putinovo Rusko, kde má človek hodnotu len vtedy, keď sa správa podľa želaní vodcu. Štát nie je Smer-SD," dodala Žitňanská.

Premiér pomoc Žiline vysvetľoval aj straníckou príslušnosťou primátora. Zdôraznil, ako je z jeho pohľadu nevyhnutné, aby primátor mal napojenie na vládne štruktúry alebo na štruktúry Národnej rady SR. "Práve to, že pán primátor je súčasne aj poslancom Národnej rady..., ale aj to, že sme spoločná politická štruktúra, toto umožnilo prijať takéto rozhodnutie. Inak by bolo prijímané veľmi, veľmi, ťažko," uviedol Fico.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.