Exminister László Sz. na súde, obvinenie pociťuje ako politický tlak

László Szigeti Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 10. októbra (TASR) – Bývalý minister školstva László Sz. z SMK pociťuje obvinenie zo subvenčného podvodu ako politický tlak uplatňovaný cez orgány činné v trestnom konaní. Cíti sa nevinný. Povedal to dnes novinárom. Na Okresnom súde Bratislava III sa dnes malo začať verejné zasadnutie pre obžalobu, ktorú na neho podala prokuratúra. Podľa nej má byť exminister zodpovedný za to, že dotácia z ministerstva na opravu telocvične bola použitá na opravu sály súkromnej firmy.

Obhajcovia Lászlóa Sz. ešte pred dnešným verejným zasadnutím namietali procesný postup v trestnom konaní. Podľa nich neboli splnené podmienky pri oboznamovaní sa so spisovým materiálom. Na súd preto na dnešné verejné zasadnutie predvolal policajného vyšetrovateľa, no ten svoju neúčasť ospravedlnil pre už dlho naplávanú dovolenku. Verejné zasadnutie odročili na koniec októbra.

S novinármi sa rozprávať nechcel

Exminister na otázky novinárov nechcel odpovedať, mal však pripravené stanovisko, podľa ktorého je posudzovanie splnenia podmienok pre pridelenie dotácii v kompetencii špecializovaného aparátu na ministerstve školstva a tak tomu malo byť aj v tomto prípade. "Odmietam akékoľvek obvinenia voči mojej osobe, že by som umožnil získať dotáciu subjektu, o ktorom som vedel, že nespĺňa podmienky na jej pridelenie," prečítal bývalý člen vlády zo svojho stanoviska. Dodal, že nemôže zodpovedať za to, že starosta obce Zemianska Olča (okres Komárno) nepoužil dotáciu vo výške 116.000 eur na rekonštrukciu telocvične.

To, že dotácia z roku 2006 nebola použitá na opravu telocvične, sa zistilo pri kontrole. Starosta obce Ladislav Komjáti mal peniaze minúť na rekonštrukciu veľkej sály súkromnej spoločnosti. Denník Sme vlani informoval, že starosta uzavrel so súkromnou spoločnosťou zmluvu o dlhodobom prenájme za 1550 eur mesačne, keďže dotácia sa mohla vzťahovať len na objekt obce. Podľa Komjátiho slov mu to tak poradil vtedajší minister školstva László Sz., informoval denník. Ak by exministra uznali za vinného, hrozí mu väzenia na päť až 12 rokov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.