Petrák: Štát by mohol financovať materské školy priamo

Na snímke koaliční poslanci vľavo Ľubomír Petrák a vpravo Viera Tomanová (obaja Smer-SD). Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 10. októbra (TASR) – Zmeny pri financovaní nákupu učebníc, školských športovísk, či finančnej podpore materských škôl zo strany štátu sa majú dostať do školského zákona už na najbližšej schôdzi parlamentu. Novinky navrhuje poslanec za Smer-SD Ľubomír Petrák, ktorý ich chce presadiť formou pozmeňujúcich návrhov k novele školského zákona z dielne spolustraníčky Renáty Zmajkovičovej.

Petrák napríklad chce, aby rezort školstva mohol po novom preplácať školám učebnice. "Keďže je na školách nedostatok učebníc a neexistujú dostatočné kapacity, aby sa centrálne tie učebnice zabezpečili, vytvára sa možnosť, aby si učebnice, ktoré sú schválené a zaradené v nejakom zozname, nakúpili jednotlivé školy a ministerstvo dalo na to finančné prostriedky," vysvetlil poslanec. Ako dodal, peniaze pre zriaďovateľov v tomto prípade budú účelovo viazané na nákup učebníc.

Ministerstvo školstva súhlasí

Podľa štátneho tajomníka ministerstva školstva Juraja Draxlera sa rezort s týmto návrhom stotožnil. "Ide predovšetkým o to, aby sa nám podarilo do budúcna vyhnúť sa predlžovaniu toho stavu, ktorý tu doteraz bol. Zvlášť jazykové učebnice nie sú riešené celkom štandardne, práve preto sa snažíme, aby bol k dispozícii nástroj, ktorý nám umožní, aby školy získali prostriedky a z nich si mohli priamo zaobstarať učebnice," doplnil štátny tajomník. Po novom by tak rodičia už nemali byť nútení svojim deťom nakupovať učebnice na voľnom trhu.

Na archívnej snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu Peter Pellegrini. Foto: TASR/Michal Svítok

Podpora škôlok

Pre nedostatok miest v materských školách Petrák taktiež navrhuje, aby štát mohol škôlkam poskytnúť finančné prostriedky priamo. "Tento návrh vytvára legislatívne predpoklady na to, aby sa mohli zo štátneho rozpočtu financovať priamym spôsobom aj originálne kompetencie, kde materské školy patria. Doteraz ste mohli dávať len na prenesené kompetencie, teda na základné školy, ale nemohli ste takto priamo financovať materské školy, lebo sú financované z podielových daní, ktoré dostávajú mestá a obce," ozrejmil poslanec.

Petrák navrhol tieto zmeny už na štvrtkovom (9.10.) školskom parlamentnom výbore. Jeho členovia však návrh novely školského zákona neodobrili.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.