Kandidátkou do disciplinárnych senátov chce byť sudkyňa Mária Tóthová

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 10. októbra (TASR) - Sudkyňa Okresného súdu Trenčín Mária Tóthová by mala byť zvolená za kandidátku do disciplinárnych senátov. Navrhla ju poslankyňa Anna Vitteková (Smer-SD), poslanci pristúpia k novej voľbe už na októbrovej schôdzi NR SR.

Kandidátov za členov disciplinárnych senátov volilo plénum ešte 16. septembra. Ich úlohou bolo zvoliť desiatich, z ktorých si následne Súdna rada SR vyberie päť nových členov disciplinárnych senátov na tri roky. Jeden z nominantov, sudca Branislav Král, však vzal svoj súhlas s kandidatúrou späť. Parlament tak zvolil len deväť mien. Uspeli sudcovia Danica Veselovská, Miriam Srogončíková, Marcela Kosová, Antónia Kandravá, Ľuboslava Vanková, vysokoškolskí pedagógovia Branislav Cepek a Martin Píry, právnik Marek Ďurana a poradca predsedu NR SR Pavla Pašku Štefan Kridla. Všetci boli nominanti poslancov Smeru-SD a všetci získali po 77 hlasov.

Podľa zákona o sudcoch a prísediacich je úlohou parlamentu ponúknuť Súdnej rade šesť sudcov, ktorí sú vo funkcii aspoň päť rokov a štyri iné osoby ako sudca s právnickým vzdelaním a najmenej desaťročnou praxou v odbore.

Disciplinárne senáty rozhodujú o prehreškoch sudcov. Ich členov volí Súdna rada spomedzi kandidátov, ktorých im posunie NR SR, sudcovské rady a minister spravodlivosti. Aktuálne sa končilo funkčné obdobie piatim členom z parlamentného košíka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.