Politikom, funkcionárom aj sudcom sa majú opäť zmraziť platy

Archívna snímka. Schôdza Národnej rady SR. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 10. októbra (TASR) - Platy politikov a ďalších ústavných činiteľov by sa nemali valorizovať ani budúci rok. Opätovné zmrazenie miezd navrhuje v novele zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov 19 poslancov vládneho Smeru-SD. Parlament sa bude právnou normou zaoberať už na októbrovej schôdzi.

Poslancom, prezidentovi, členovi vlády, predsedovi a podpredsedovi kontrolného úradu a generálnemu prokurátorovi by tak mala aj v roku 2015 patriť mzda a paušálne náhrady na úrovni určenej ešte v roku 2011. Týka sa to aj odmien pre asistentov poslanca a výdavkov na prevádzku poslaneckej kancelárie. Platy by nemali rásť ani sudcom, majú ostať na úrovni roku 2012, zmrazená zostáva aj mzda verejnej ochrankyne práv.

Sudcovia sú proti

Práve zmrazenie platov sudcov sa vlani stretlo s ich nevôľou. Prezidentka Združenia sudcov Slovenska Dana Bystrianska upozorňovala, že sudcovia na rozdiel od poslancov nemôžu mať iné príjmy.

Prezidentka Združenia sudcov Slovenska (ZSS) Dana Bystrianska počas tlačovej konferencie Združenia sudcov Slovenska v Bratislave vo štvrtok 20. februára 2014. Foto: TASR/Martin Baumann

"My sa pýtame, prečo sa neuplatní valorizácia, ak sú ekonomické parametre splnené, ako je nárast HDP. Sudca nemá a nemôže mať politické ambície a svoje práva môže uplatňovať len cez stavovskú organizáciu. Plat je jediným zdrojom nášho príjmu, poslanci sú napr. advokáti, majú firmy, preto je pre nás to porovnávanie s platom poslanca diskutabilné z hľadiska nezávislosti," vysvetlila s tým, že je tu riziko porušovania ústavnosti a judikatúry Ústavného súdu SR v súvislosti s nezávislosťou a platmi sudcov.

Poslanci Smeru-SD vypočítali, že zmrazenie platov bude znamenať úsporu na úrovni 14,1 milióna eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.