Akademickú maliarku Máriu Medveckú volali kronikárkou

Mária Medvecká Foto: TASR/Vladimír Gabčo

Tvrdošín/Bratislava 10. októbra (TASR) – Akademická maliarka a národná umelkyňa Mária Medvecká celú svoju tvorbu zamerala na zobrazovanie premien rodnej Oravy a v jej celoživotnom maliarskom diele cítiť hlboký vzťah k rodnému kraju a jeho ľudu. Nazývali ju preto aj kronikárkou Oravy. Jej dielo môžeme okrem galérií nájsť na poštových známkach, v minulosti (1961-1988) na desaťkorunovej československej bankovke, ktorej bola autorkou. Dnes uplynie sto rokov od jej narodenia.

Pri príležitosti storočnice akademickej maliarky Márie Medveckej sa rozhodla Oravská galéria verejnosti bezplatne sprístupniť Galériu Márie Medveckej v Tvrdošíne. Od roku 1979 je v budove kúrie z 19. storočia zriadená stála expozícia tejto maliarky. Na ploche 583 štorcových metrov je vystavených 266 olejomalieb a kresieb, ktoré poskytujú obraz o jej vývojových etapách a žánrových okruhoch celoživotnej tvorby.

Mária Medvecká sa narodila 11. októbra 1914 v oravskej dedinke Medvedzie (dnes je mestskou časťou Tvrdošína). Pochádzala zo šľachtického rodu Medvecký z Medvedzieho a Malého Bysterca (dnes časť Dolného Kubína). Študovala na Pedagogickej akadémii v Bratislave. Pôsobila ako učiteľka v Zubrohlave, Tvrdošíne, Jablonke a Námestove. V rokoch 1942-1945 študovala na Oddelení kreslenia a maľovania Slovenskej vysokej školy technickej (SVŠT - dnes STU) v Bratislave u profesora Maximiliána Schurmanna. V štúdiu pokračovala na Akadémiách výtvarných umení vo Viedni u profesora Robina Christiana Andersena (1945-1946) a v Prahe u profesora Jána Želibského (1946-1947). V roku 1948 ešte absolvovala Vysokú školu výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave. Bola predstaviteľkou realistickej orientácie slovenského výtvarného umenia 20. storočia. Vo svojom diele dospela k pohľadu a výrazu, založenému na bezprostrednom a nepatetickom vzťahu k realite krajiny a človeka. Mala zmysel pre sociálne cítenie, od 50. rokov minulého storočia sa venovala i angažovaným témam socialistického realizmu (industrializácia, budovanie socialistickej spoločnosti). Je autorkou žánrových obrazov, krajiniek a kresieb. Venovala sa figurálnej, krajinárskej a portrétnej tvorbe. Bola členkou tvorivej skupiny Život.

Umelkyňa prežila celý svoj život na Orave

Na archívnej snímke z 1. augusta 1974 akademická maliarka Mária Medvecká pri práci v ateliéri v rodnej oravskej dedine Medvedzie. Foto: TASR/Ľudovít Andíl

S výnimkou študentských čias, prežila Mária Medvecká celý svoj život na Orave. Spolu s manželom akademickým maliarom Ctiborom Belanom sa venovali tvorivej práci a významnej kultúrno-výchovnej činnosti, mali veľký podiel na vzniku Oravskej galérie v Dolnom Kubíne (1965). Doslova kliesnili cestu profesionálnemu výtvarnému umeniu v kraji, kde dovtedy tamojší obyvatelia nemali možnosť sa s ním stretať. Priekopnícku úlohu zohrali jej putovné výstavy po Orave.

Od roku 1979 vystavuje jej diela galéria v Tvrdošíne, ktorú po nej pomenovali (je to vysunuté pracovisko Oravskej galérie v Dolnom Kubíne). V roku 1979 mala súbornú výstavu v Národnej galérii v českej Prahe. Samostatne vystavovala v mnohých mestách v bývalom Československu aj zahraničí (v Číne, Maďarsku, Nemeckej demokratickej republike - NDR, Poľsku, Rumunsku a Zväze sovietskych socialistických republík - ZSSR).

Akademická maliarka Mária Medvecká zomrela 23. apríla 1987 v Bratislave. Pochovaná je na cintoríne v Tvrdošíne-Medvedzí.

20 12 hau mitt

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.