Halák vychytal Islanders výhru v Caroline, Sekera dvakrát asistoval

Jaroslav Halák inkasuje z hokejky Nathana Gerbeho. Foto: TASR/AP

New York 11. októbra (TASR) - Hokejisti New Yorku Islanders zvíťazili v jedinom piatkovom stretnutí zámorskej NHL na ľade Caroliny Hurricanes 5:3. Pomohol im k tomu aj slovenský brankár Jaroslav Halák, ktorý zaznamenal 21 úspešných zásahov a dosiahol premiérový triumf v drese "ostrovanov". Domácim na úspech nestačili ani dve asistencie Halákovho krajana, obrancu Andreja Sekeru.

Halákov víťazný debut

Halák vo svojej súťažnej premiére v drese "ostrovanov" držal takmer 42 minút čisté konto. Až na začiatku tretej časti ho za stavu 0:3 prekonal tečom Nathan Gerbe, keď jeho gól ešte musel potvrdiť videorozhodca. Dvadsaťdeväťročný Halák bol oporou vynoveného tímu Islanders a výraznou mierou sa zaslúžil o triumf hneď v prvom zápase sezóny. Na druhej strane klziska sa zaskvel útočník Brock Nelson, ktorý strelil dva góly a zaznamenal dve asistencie. Výborne mu sekundoval obranca Johnny Boychuk (1+2), ktorý prišiel v lete z Bostonu a skóroval aj ďalší nový muž Michail Grabovskij. "Noví hráči sa uviedli výborne a ukázali, prečo sú tu. Keď sa v ďalších zápasoch presadí strelecky ešte viac hráčov, tak budeme silný tím," povedal Nelson, ktorého vyhlásili za prvú hviezdu zápasu. Kapitán Islanders John Tavares potvrdil, že sa mu s Carolinou darí a vďaka trom asistenciám si vylepšil bilanciu s týmto súperom na 13 gólov a 25 bodov v 19 zápasoch.

Kľúčový záver prvej tretiny

Kľúčový pred duel bol záver prvej tretiny, keď Islanders zásluhou Boychuka využili 13 sekundovú presilovku o dvoch hráčov a potom sekundu po skončení početnej výhody o jedného muža zvýšil na 2:0 pre hostí Nelson. Ten istý hráč potom strelil aj tretí gól svojho tímu, keď šťastne tečoval strelu Boychuka tiež v presilovke. K úspechu pomohol newyorskému tímu Halák, ktorý v prvej tretine zneškodnil šesť a v druhej desať striel Hurricanes. Výborný zákrok predviedol po strele Brada Malonea, ale ten najlepší vytiahol proti krajanovi Andrejovi Sekerovi, keď v závere druhej časti pokryl pri žrdi tečovaný pokus slovenského obrancu. "Hrali otvárací zápas pred domácimi fanúšikmi, ktorí ich hnali vpred a chceli od nich dva body. Všetci čakali na začiatok súťaže celé leto a možno im to trochu zviazalo nohy. Mrzí ma akurát to, že sme dostali tri góly v tretej tretine, z toho sa musíme poučiť. Prvý zápas máme úspešne za sebou a čaká nás ďalších 81," povedal pre zámorské médiá Halák, ktorého Islanders získali výmenou z Washingtonu.

Tréner nováčik Bill Peters mal neúspešný debut

Závar pred bránkou Jara Haláka v zápase New York Islanders vs. Carolina Hurcanes. Foto: TASR/AP

Na lavičke Caroliny tak absolvoval neúspešný debut tréner nováčik Bill Peters, ktorý bol v posledných troch sezónach asistentom v Detroite Red Wings. Hurricanes pre zranenia citeľne chýbali opory Jordan Staal (zlomená noha) a Jeff Skinner (otras mozgu). Debuty v NHL absolvovali Victor Rask a Patrick Brown. Sekera strávil na ľade 22 minút a 8 sekúnd a bol najvyťažovanejším hráčom Caroliny. Okrem dvoch asistencií mal dva strelecké pokusy a zaznamenal jeden bodyček. Dvadsaťosemročný obranca asistoval pri prvom góle Gerbeho a potom v 55. minúte po skvelej kľučke na modrej našiel Chrisa Terryho a ten znížil na 2:5. Sekeru krátko pred začiatkom sezóny vymenovali oficiálne za asistenta kapitána a už duel s Islanders odohral s áčkom na drese.

Sumár:

CAROLINA - NEW YORK ISLANDERS 3:5 (0:2, 0:1, 3:2)

Góly: 42. Gerbe (Faulk, SEKERA), 55. Terry (SEKERA, Nash), 59. E. Staal (Lindholm, Tlustý) - 18. Boychuk (Okposo, Tavares), 19. Nelson (Tavares, Boychuk), 28. Nelson (Boychuk, Tavares), 46. Grabovskij (Strome, Nelson), 53. Hamonic (Nelson, Strome). Brankári: Ward - HALÁK, strely na bránku: 24:26, 18.680 divákov.

Slováci v akcii:

Andrej Sekera (Carolina) 22:08 0 2 2 0 2 0

Jaroslav Halák (Islanders) 59:59 3/24 87,5

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty, brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR