Na nové pravidlá pri užívaní nebytových priestorov sa znáša kritika

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Bratislava 11. októbra (TASR) – Nové pravidlá tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv, ktoré od 1. októbra zaviedla novela zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, nie sú šťastným riešením. Myslí si to Združenie správcov a užívateľov nehnuteľností (ZSaUN), podľa ktorého prax preukáže potrebu návratu k pôvodnému stavu.

Doteraz vlastníci nebytových priestorov v bytovom dome platili na opravy spoločných častí a zariadení domu rovnako ako majitelia bytov. Po novom prispievajú do fondu len v takej výške, v akej sa podieľajú na samotnom využívaní spoločných častí v bytovom dome. Zdôvodnenie predkladateľov novely, že majitelia nebytových priestorov neužívaním všetkých spoločných zariadení domu nemajú osoh z ich opravy alebo rekonštrukcie, podľa združenia evokuje otázku, či sú tieto priestory umiestnené vo vzduchoprázdne.

"Zvyšuje neopravený, staticky narušený dom, dom s padajúcou omietkou, pretekajúcou strechou, dom s neopravenými rozvodmi plynu či vody atraktívnosť užívania nebytového priestoru alebo garáže?" pýta sa odborná konzultantka ZSaUN Zdenka Jurčáková. "Tvorba fondu opráv má svoje jasné pravidlá a účel využitia, ktoré sú touto úpravou porušené a určite budú v praxi spôsobovať problémy," domnieva sa.

Za pozitívum sa hodnotí zverejňovanie neplatičov v bytovom dome

Naopak, pozitívne združenie hodnotí novinku v podobe možnosti zverejňovať neplatičov v bytovom dome, čím sa podľa neho v mnohých prípadoch nahradí zdĺhavé riešenie súdnou cestou. "Neplatiči si musia uvedomiť, že ostatní vlastníci v dome im nenahrádzajú banku. Ak riadne užívajú služby spojené s bývaním, musia za ne včas platiť. V bytovom dome sú len finančné prostriedky vlastníkov a na neplatičov nemôžu ostatní vlastníci tvoriť žiadne osobitné fondy," zdôvodnila Jurčáková pre TASR.

Ako dodala, 14. novela zákona len čiastočne upravuje najvypuklejšie problémy súvisiace s vlastníctvom bytov a je presvedčená, že ministerstvá financií a výstavby by mali spolupracovať na príprave návrhu zákona o podmienkach správy bytových domov. "Všetci, ktorí sa správou bytových domov zaoberajú, by konečne uvítali prijatie jednej ucelenej právnej normy," uzavrela.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.