Dvojgólový Hamšík radšej krotí víťaznú eufóriu

Na snímke futbalista Marek Hamšík. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 13. októbra (TASR) - Špílmacher slovenskej futbalovej reprezentácie i talianskeho SSC Neapol Marek Hamšík "vybavil" dvoma gólmi mimoriadne dôležité kvalifikačné víťazstvo v bieloruskom Borisove. Po nedeľňajšej výhre 3:1 v C-skupine kvalifikácie EURO 2016 vo Francúzsku sú zverenci trénera Jána Kozáka lídrami tabuľky a po cenných triumfoch v Kyjeve nad Ukrajinou 1:0, resp. minulotýždňovom 2:1 v Žiline nad majstrami Európy Španielmi majú boj o postup na finálový turnaj skvele rozbehnutý.

Hoci zápas v modernej borisovskej Arene nebol len o Hamšíkovi, ale o celom opäť dobre bojujúcom slovenskom tíme, práve 27-ročný stredopoliar zdvihol Slovensko utešenými gólovými strelami. Najprv v 65. minúte po peknej akcii Vladimíra Weissa vymietol pavučinu v hornom rohu domácej brány a otvoril skóre a potom po vyrovnaní domácich na 1:1 dosiahol víťazný gól v 84. minúte pohotovým zakončením po zaváhaní domáceho brankára Jurija Ževnova. "Tá druhá strela bola asi náročnejšia na realizáciu, lebo Miňova strela aj odraz lopty boli nečakané. Lopta nebezpečne skákala, našťastie som ju trafil dobre," povedal po zápase Hamšík.

Domáci výber mal nôž na krku, v septembri v Luxembursku len remizoval a minulý štvrtok doma padol s Ukrajinou 0:2. Po taktickom a bezgólovom priebehu v prvom polčase už v tom druhom zariskoval a to Slováci využili aj vďaka streleckej forme Hamšíka. "Nemyslím si, že špeciálne bránili mňa. Hrali na piatich obrancov, takže mali výhodu, že ma mohli viac dostupovať, keď sme my mali loptu. Takže o to to bolo ťažšie. Ale dôležitá bola výhra a tú si berieme domov."

Slováci majú plný počet 9 bodov z troch súbojov a nabrali postupový kurz. Ešte je však pred nimi sedem náročných duelov, v hre 21 kvalifikačných bodov a zástupca kapitána Martina Škrtela volá po zachovaní chladnej hlavy a triezvosti: "Musíme stáť na zemi. Nič ešte nie je vyhraté a postup ešte vôbec nie je istý. No určite nikto nečakal, že budeme mať deväť bodov po prvých troch zápasoch. Musíme si to ceniť a najbližšie proti Macedónsku odohrať podobný zápas ako tu v Bielorusku."