Flašíková-Beňová kritizuje kompromisy o problémových kandidátoch

Kandidátka na predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Monika Flašíková-Beňová v centrále strany Smer-SD tesne po skončení 1. kola volieb do orgánov samosprávnych krajov v sobotu 9. novembra 2013. Foto: FOTO TASR/Štefan Puškáš

Brusel 13. októbra (TASR) - Vypočúvanie členov tvoriacej sa Európskej komisie (EK) prinieslo nielen rezignáciu slovinskej expremiérky Alenky Bratušekovej na funkciu v rámci nej, ale aj viacero ďalších problematických kandidátov. Ich odsúhlasenie vo výboroch Európskeho parlamentu (EP) je výsledkom politických kompromisov, ktoré sa však v budúcnosti môžu vypomstiť. Uviedla to slovenská europoslankyňa Monika Flašíková-Beňová (Smer-SD).

Podľa slov slovenskej europoslankyne problémom u viacerých adeptov je najmä pretrvávajúci konflikt záujmov, nedostatočná pripravenosť a zorientovanie sa v problematike pridelených rezortov, prípadne predošlé politické pôsobenie a rozhodnutia, ktoré sú v jednoznačnom rozpore s európskymi hodnotami.

"Principiálnosť musí byť pri obsadzovaní postov v komisii na prvom mieste. Nejde len o zlyhanie samej seba sa nominujúcej bývalej slovinskej premiérky. Nepovažujem za postačujúce, aby bol kandidát, ktorý neobstál na jeden post v komisii, len tak preradený na druhý a všetci sa budeme teraz tváriť, že je to vyriešené," uviedla Flašíková-Beňová.

Takéto konanie môže podľa nej oslabovať už aj tak výrazne podlomenú dôveru občanov v európske inštitúcie. Slovenská europoslankyňa zdôraznila, že každý z nových eurokomisárov by mal byť osobnosťou s patričnou odbornosťou a skúsenosťami, ktorá nevzbudzuje žiadne negatívne kontroverzie.

Vypočúvanie dezignovaných eurokomisárov pre príslušnými výbormi europarlamentu podľa nej ukázalo, že nominácia Maroša Šefčoviča bola z tohto hľadiska pre Slovensko tou najlepšou voľbou.

"Či už doprava, alebo energetika spolu s podpredsedníckym postom, obe budú patriť medzi kľúčové rezorty Junckerovej komisie," skonštatovala europoslankyňa.

Dodala, že len nomináciou podobne kvalitných kandidátov je možné účinne bojovať proti silnejúcim euroskeptickým tendenciám, ktoré sa výrazne prejavili aj v posledných eurovoľbách.

"Európska únia prechádza neľahkým obdobím. Pred novou komisiou stojí veľké množstvo výziev. Problematickí adepti na posty eurokomisárov môžu v budúcnosti spôsobiť výrazné ťažkosti pri ich praktickom napĺňaní," zhodnotila situáciu Flašíková-Beňová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.