Ukrajinský parlament schválil Stepana Poltoraka za ministra obrany

Stepan Poltorak Foto: TASR/AP

Kyjev 14. októbra (TASR) - Ukrajinský parlament dnes schválil pondelňajší návrh prezidenta Petra Porošenka, aby sa novým ministrom obrany stal veliteľ Národnej gardy Stepan Poltorak.

Ako oznámili svetové tlačové agentúry, z 247 poslancov, ktorí dnes hlasovali, nepodporili nomináciu Poltoraka iba dvaja.

Poltorak po svojom schválení povedal parlamentu: "Mám jasnú predstavu, čo musím urobiť... Ukrajina potrebuje mier. Moderné a dobre pripravené, mobilné a dobre vyzbrojené ozbrojené sily sú zárukou tohto mieru.

Poltorak má 49 rokov a vo funkcii nahradí Valerija Heleteja, ktorý čelí ostrej kritike za porážku ukrajinskej armády pri Ilovajsku - východne od veľkej priemyselnej metropoly Doneck.

K dramatickej udalosti pri Ilovajsku došlo v auguste, keď počas prudkých bojov separatisti obkľúčili veľkú skupinu vládnych vojakov. Heletej potvrdil, že v pasci nastraženej separatistami pri Ilovajsku prišlo o život 108 vládnych vojakov. Ukrajinský prezident obvinil zo vzniknutej situácie veliteľov dvoch armádnych práporov, lebo ich vojaci opustili svoje pozície, z ktorých mali kontrolovať situáciu.

Ruská tlačová agentúra TASS s odvolaním sa na televíziu 112 Ukrajina v pondelok informovala, že Heletej dostal od Porošenka novú funkciu.

"Prezident mi dal nové úlohy, ktoré budem plniť, ale nie na ministerstve obrany," uviedol Heletej bez bližšieho spresnenia pre ukrajinskú televíziu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.