Zákonník práce podľa Novotného nerieši problém pracovných agentúr

Viliam Novotný Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 15. októbra (TASR) – Opozičného poslanca za SDKÚ-DS Viliama Novotného teší, že sa ministerstvo práce rozhodlo v novele Zákonníka práce riešiť problém agentúrneho zamestnávania. Navrhovaná právna norma však podľa neho nerieši príčinu tejto situácie, a tou je problém ľudí najmä na strednom a východnom Slovensku nájsť si prácu.

"Treba riešiť vždy príčinu a nie dôsledok," zdôraznil Novotný v úvode druhého rokovacieho dňa 39. schôdze Národnej rady (NR) SR. Plénum práve diskutuje v zlúčenej rozprave o dvoch návrhoch noviel Zákonníka práce. Jednu predložilo ministerstvo práce pod vedením Jána Richtera (Smer-SD) a druhú pripravili poslanci opozičnej SaS.

Novotný vo svojom vystúpení skonštatoval, že je naozaj pravda, že niektoré z 1200 agentúr dočasného zamestnávania "zdivočeli". Víta preto, že sa ministerstvo rozhodlo napraviť pravidlá hry v prospech zamestnancov. Podľa neho je však príčinou takéhoto správania sa agentúr najmä fakt, že ľudia v regiónoch si nevedia nájsť prácu. Túto situáciu však novela podľa neho nerieši.

V diskusii mu oponoval poslanec vládneho Smeru-SD Viliam Jasaň, ktorý svojmu kolegovi z opozičných radov vyčítal, že v prejave neponúkol žiadne riešenie tejto príčiny problému.

Novela Zákonníka práce z dielne ministra Richtera má regulovať agentúrne zamestnávanie. Právna norma obsahuje viacero zmien vrátane prechodného polročného obdobia pri výpovedi zamestnanca, ktorý pracuje na dobu určitú. Po novom by malo platiť, že keď bude agentúrny zamestnanec prepustený, bude mu agentúrny zamestnávateľ platiť určitú sumu ako výpovednú lehotu. Právna norma by tiež mala okrem iného zabezpečiť, aby mali agentúrni zamestnanci rovnaké mzdové podmienky ako interní zamestnanci, ak obe skupiny pracovníkov vykonávajú rovnakú alebo veľmi podobnú činnosť.

Poslanci opozičnej SaS Jozef Mihál a Jana Kiššová zase navrhujú vo svojej novele Zákonníka práce zrušenie minimálnych mzdových nárokov, zmeny vo filozofii odstupného, ako aj zavedenie mzdového zvýhodnenia pre ľudí pracujúcich v nedeľu. Samotní predkladatelia označili svoju novelu Zákonníka práve ako zoštíhlenú pracovnoprávnu normu a alternatívu k súčasnému Zákonníku práce. Ten je podľa nich v súčasnosti považovaný za jednu z najväčších bŕzd tvorby nových pracovných miest na Slovensku.

Po prerokovaní tohto bodu programu budú poslanci diskutovať o ďalších návrhoch zo sociálneho balíčka ministra Richtera. Medzi nimi je napríklad súbeh príjmu z práce a poberania dávok v hmotnej núdzi, ako aj odvodová výnimka pre brigádujúcich študentov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.