Šefčovič asi získa podpredsednícky post pre energetickú úniu a dopravu

Slovák Maroš Šefčovič, dezignovaný komisár pre dopravu a vesmír, reční počas procesu vypočúvania vo výbore Európskeho parlamentu pre dopravu (TRAN) v Bruseli 30. septembra 2014. Foto: TASR/AP

Brusel 15. októbra (TASR) - Slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič zrejme získa podpredsednícky post v Európskej komisii (EK), ktorú zostavuje jej novozvolený predseda Jean-Claude Juncker. Šefčovič by mal mať na starosti energetickú úniu a tiež strategickú koordináciu dopravy.

Podľa prvých informácií z diplomatického prostredia EÚ sa Juncker rozhoduje prideliť podpredsednícke portfólio, ktoré zostalo uvoľnené po Slovinke Alenke Bratušekovej, slovenskému nominantovi na eurokomisára.

Šefčovič má päťročné skúsenosti vo funkcii podpredsedu komisie a počas vypočúvaní pred poslancami Európskeho parlamentu (EP) patril medzi najlepšie pripravených kandidátov. Pre Junckera je prirodzenou voľbou na jedno z podpredsedníckych miest.

Bratušekovej náhradníčka Violeta Bulcová je nováčik v politike, nemá predpoklady na takú významnú funkciu v exekutíve EÚ. Juncker preto musí rozhodnúť o určitých zmenách v doterajšej zostave.

Zdroje z Európskeho parlamentu dnes naznačili, že Juncker sa dohodol s dvoma najsilnejšími skupinami v EP, ľudovými demokratmi (EĽS) a socialistami a demokratmi (S&D), že Bulcová by mohla získať rezort dopravy, ktorý mal mať na starosti Šefčovič. Slovenský eurokomisár by bol v tomto prípade "povýšený" na podpredsednícke miesto, pričom by si zachoval istú časť z dopravnej agendy. Zatiaľ nie je jasné, aký rezort dostane maďarský eurokomisár Tibor Navracsics.

Zdroje z prostredia EÚ uviedli, že okrem energetickej únie by mal Šefčovič na starosti aj strategickú koordináciu dopravy, čiže dozor nad kľúčovými projektmi v európskej doprave.

Juncker by mal celú situáciu ozrejmiť dnes večer po tom, ako sa Rada Európskej únie vyjadrí k nominácii Bulcovej do komisie. Ak sa tieto informácie potvrdia, pre slovenského eurokomisára, rovnako ako pre slovinskú nominantku by to znamenalo nové vypočúvanie pred poslancami europarlamentu.

Nový híring sa uskutoční v pondelok 20. októbra v Štrasburgu, tesne pred plenárnym zasadnutím europarlamentu. Šefčovič, ak bude jeho funkcia prehodnotená, si do budúceho pondelka musí podrobne naštudovať agendu spojenú s energetikou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.