Entomológ Arpáš si do svojej zbierky priniesol neznáme druhy chrobákov

Na snímke Pavol Arpáš ukazuje zbierku škorpiónov, ktorých si vlastnoručne nachytal vlani v Maroku. Foto: TASR/Pavpl Remiaš

Prievidza 18. októbra (TASR) - Nové aj neznáme druhy rôzneho hmyzu si v tomto roku z Bulharska, Macedónska a Grécka do svojej bohatej zbierky priniesol bývalý baník, 57-ročný amatérsky entomológ Pavol Arpáš z Prievidze. Do jari vraj bude mať čo robiť, aby ich spracoval a určil.

Na juh Európy sa v lete vybral spolu s ďalšími dvoma, rovnako zanietenými kolegami, Ľubomírom Srnkom z Lehoty pod Vtáčnikom, ktorý sa venuje nočným motýľom, Františkom Belkom z Ružomberka, ktorého zaujímajú denné motýle. Prešli aj časť územia Kosova a Albánska, ale tam sa z bezpečnostných dôvodov dlho nezdržali.

Na snímke cvrčkovce z Grécka. Foto: TASR/Pavol Remiaš

„Medzi najcennejšie exempláre, ktoré som si z Macedónska priniesol je najväčšia bystruška v Európe. V zbierke som ju doteraz nemal. V porovnaní s našimi je približne o tretinu väčšia. Pri jej lovení dokáže predátora ostriekať veľmi zapáchajúcim sekrétom, ktorý sa nedá umyť a smrdí aj 24 hodín. Musel som si dávať pozor. Chytil som štyri pekné exempláre a jeden som daroval. Videl som ich na burzách v Českej republike. Tam by som za ňu musel zaplatiť až 500 českých korún. Takto to funguje medzi nami zberateľmi. Ak máme viac kusov zaujímavých alebo exotických exemplárov, tak si ich navzájom podarujeme alebo vymeníme za iné druhy. Takto som nedávno dostal od iného priateľa nádherného fúzača - harlekýna, ktorého ulovil v Peru“, pochválil sa Arpáš.

Z Bulharska si priniesol pre neho zatiaľ neznámy druh chrústov. Zatiaľ vie, že ide o chrústa, ale nevie ho presne identifikovať. V Grécku zasa nachytal nové cvrčkovce a ďalšie zaujímavé chrobáky, ktorými sa ešte bude bližšie zaoberať. Chrobáky totiž treba najskôr vypreparovať, vyrovnať nožičky a krídelká, pripichnúť špendlíkom a nechať vyschnúť. Potom ich začne určovať. Má bohatú knižnicu, ale ak nenájde daný druh v knihách, hľadá ho pomocou internetu, alebo sa obráti na profesionálnych entomológov, s ktorými takmer všetci amatéri spolupracujú.

Tajomný svet hmyzu ho očaril už v mladosti, keď v rodných Alekšinciach pri Nitre chodieval s otcom do prírody. Vážnejšie sa entomológii, vede o hmyze, začal venovať až v dospelosti na podnet viacerých kamarátov, u ktorých videl zbierky chrobákov, či motýľov. Vyučil sa v prievidzskom baníckom učilišti za banského elektrikára a potom 27 rokov pracoval v Bani Nováky, až do odchodu na invalidný dôchodok. Ako vášnivý amatérsky entomológ sa zameral predovšetkým na chrobáky. Chodil na kratšie i dlhšie výpravy po okolí a neskôr po celom Slovensku. V posledných rokoch navštívil už 30 štátov v Európe, Ázii a Afrike. Hrdý je na svoju zbierku škorpiónov, ktoré si vlani vlastnoručne nachytal v Maroku.

Entomológia, je podľa neho vzrušujúci koníček. Vedci predpokladajú, že na zemi žije približne milión druhov hmyzu, ale nie všetky sú ešte objavené a popísané. Chrobáky sú najpočetnejšia skupina hmyzu. Dá sa povedať, že každý tretí živočích na zemeguli je chrobák, uviedol Arpáš. Jeho zbierka sa za približne 30 rokov, čo sa entomológii vážne venuje, predstavuje takmer 20 tisíc exemplárov chrobákov a bezmála šesťtisíc druhov chrobákov z celého sveta.

UPOZORNENIE: TASR k správe vydá zvukové záznamy, fotoreportáž a videozáznam.

pr jk

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.