Súkromné zdravotné poisťovne odhadli výsledky prepoisťovacej kampane

Ilustračné foto. Foto: ZP Dôvera

Bratislava 18. októbra (TASR) – Zdravotná poisťovňa Dôvera a Union ZP predpokladajú, že prepoisťovacia kampaň neohrozila počty ich poistencov. Jej výsledky by mal Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) oficiálne oznámiť v decembri. Slováci si mohli vybrať medzi štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) a súkromnými Dôverou a Union ZP.

"Očakávame pozitívny celkový výsledok," povedala pre TASR hovorkyňa Union ZP Judita Smatanová. Tento rok sa podľa nej proti poisťovni nerozvíjali aktivity štátnych nemocníc a ani téma unitarizácie. So stálym poistným kmeňom počíta Dôvera. "Predpokladáme, že sa budeme starať o 1,4 milióna poistencov," konštatovala hovorkyňa Monika Šimunová. Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) svoje odhady pred oficiálnymi výsledkami nechcela prezradiť.

Prepoistiť sa možno len raz ročne a zmena bude platiť od januára 2015. Slováci tak mohli najneskôr urobiť do konca septembra. Na zmenu zdravotnej poisťovne zaznamenal ÚDZS k 31. augustu 49.885 prihlášok. Ľudia, ktorí sa pre zmenu rozhodli, by ju nemali zabudnúť oznámiť svojmu ošetrujúcemu lekárovi, ale aj odbornému lekárovi - špecialistovi. Výmenu poisťovne treba nahlásiť aj zamestnávateľom.

Od tohtoročného januára zmenilo zdravotnú poisťovňu takmer 110.000 ľudí. Z prepoisťovacej kampane vyšla najúspešnejšie VšZP, ktorá si medziročne polepšila o vyše 9000 poistencov. Súkromná Union ZP prišla o najviac poistencov, takmer o 10.000. Poisťovni Dôvera pribudlo 807 ľudí. Najviac ľudí, vyše 46.000, odišlo tento rok zo súkromnej poisťovne Dôvera. Celkovo však neprišla o poistencov, lebo získala nových, takmer 47.000. Skoro 41.000 ľudí odišlo z Union ZP, pribudlo jej vyše 31.000 poistencov. Štátna VšZP prišla o takmer 23.000 poistencov, pribudlo jej však takmer 32.000 nových.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.