Hvezdáreň v Michalovciach pripravujú na dlho očakávanú rekonštrukciu

Hvezdáreň Michalovce Foto: Hvezdáreň Michalovce

Michalovce 16. októbra (TASR) - Národná kultúrna pamiatka - Pamätný Moussonov dom, v ktorom sídli michalovská hvezdáreň, sa dočká v blízkej dobe rekonštrukcie. Zafinancuje ju Košický samosprávny kraj (KSK). Práce na projekte majú byť ukončené najneskôr v závere budúceho roka.

Hvezdáreň v Michalovciach je jediným špecializovaným osvetovým zariadením svojho druhu na území KSK. Jeho príspevkovou organizáciou je od 1. apríla 2002. Ročne sa v nej uskutoční v priemere 235 podujatí s účasťou približne 9500 ľudí.

"Súčasný stav objektu je havarijný – prízemné murivo je zavlhnuté, vplyvom čoho opadávajú vnútorné i vonkajšie omietky, pochôdzna strecha na viacerých miestach zateká a pre nerovnosti povrchu nie je bezpečná pre pohyb návštevníkov vo večerných hodinách," informovala TASR hovorkyňa KSK Zuzana Bobríková.

Ako ďalej uviedla, dispozičné riešenie vstupnej haly neumožňuje jej efektívne využitie, nezateplené steny a nefunkčné okná i dvere spôsobujú veľké úniky tepla, budova zároveň nie je riešená bezbariérovo.

Zámerom stavebného projektu za vyše 645.000 eur je teda vysušenie muriva hvezdárne, jeho zabezpečenie proti ďalšiemu vlhnutiu, aplikácia nových vnútorných a vonkajších omietok so zateplením fasády, ďalej oprava strechy, výmena okien, oprava a výmena dverí, renovácia podláh a prispôsobenie areálu potrebám imobilných návštevníkov.

"Súčasťou projektu je aj rekonštrukcia vnútorných rozvodov, renovácia sociálnych zariadení, rekonštrukcia interiéru aj exteriéru, kupoly, oplotenia areálu, spevnených plôch a zelene," doplnila Bobríková s tým, že hvezdáreň chce po obnove poskytovať nové služby pre verejnosť - výstavy, zábavno-náučné podujatia spojené s pohybovými hrami či pozorovania oblohy doplnené o voľnočasové aktivity.

Na rekonštrukciu spomínanej budovy, v ktorej žil v minulosti známy maliar Zemplína Teodor Jozef Mousson, získal KSK prostriedky z Regionálneho operačného programu (ROP) v rámci prioritnej osi 3, cielenej na posilnenie kultúrneho potenciálu regiónov. Kraj získal z ROP nenávratný finančný príspevok aj na obnovu ďalších štyroch kultúrnych zariadení, ktoré spravuje. Celkovo ide v rámci piatich projektov o sumu 8,6 milióna eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.