O zimnú údržbu ciest PSK sa bude starať 108 posýpačov

Ilustračné foto. Foto: TASR/František Iván

17. októbra (TASR) – Správa a údržba ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) bude v zimnej sezóne udržiavať 3009 kilometrov ciest. Na tento účel má pripravených 108 kusov posypových vozidiel, v rezerve bude ďalších 13. Na ich obsluhu je pripravených 23 nakladačov, na ďalšie práce súvisiace so zimnou údržbou 36 traktorov s radlicami, 10 snehových fréz a osem grédrov.

„V porovnaní s predchádzajúcou zimou v operačnom pláne dochádza len k drobným úpravám týkajúcich sa trasovania a dĺžky okruhov, alebo zmeny typu prevládajúceho posypového materiálu. Štandard zimnej služby zostáva na úrovni predchádzajúcich sezón. Menej náročná zima v období 2013 – 2014 vytvorila možnosti v predzásobení posypovými materiálmi na predpokladanú spotrebu pre aktuálnu blížiacu sa zimnú sezónu 2014 – 2015 na úroveň 70 až 80 % predpokladanej priemernej spotreby. Inertný i chemický posypový materiál bude uložený na skládkach jednotlivých stredísk,“ priblížil riaditeľ SÚC PSK Vladimír Kozák.

Ako ďalej poznamenal, v súčasnosti prebieha proces verejného obstarávania na opravy piatich podvozkov posypových vozidiel a troch posypových nadstavieb s predpokladaným nákladom okolo 280 000 eur.

Cestná sieť je v rámci zimnej údržby rozdelená na 107 okruhov pre jednotlivé vozidlá. Zimnú údržbu v kraji zabezpečuje sedem oblastí s 18 strediskami údržby a piatimi vysunutými pracoviskami - Vernár, Podspády, Malý Lipník, Hanušovce, Holčíkovce. Výkony bude riadiť 18 vedúcich stredísk a 54 dispečerov v troch zmenách. Zabezpečovať ju bude spolu 470 zamestnancov v profesiách vodič, strojník, traktorista a dispečer.

Zlepšenie zimnej údržby ciest v Prešovskom kraji v posledných rokoch zabezpečujú informačno-technologické systémy pre cestnú dopravu - monitorovacie systémy a meteorologické stanice. V súčasnosti má monitorovací systém namontovaný 120 posýpačov, v kraji je namontovaných 18 meteorologických staníc, kamier a informačných panelov na cestách II. a III. triedy. Tie sú prepojené na počítač dispečerského pracoviska, kde dispečer vidí on-line vizuálny stav vozovky a informácie o jej aktuálnej teplote, teplote vzduchu, smere a rýchlosti vetra, intenzite zrážok a vlhkosti vzduchu. Vodiči priamo na ceste na informačnom paneli vidia informáciu o teplote vzduchu a teplote vozovky.

Náklady na zimnú údržbu sa podľa Kozáka pohybujú od 30 až do 40 % rozpočtu SÚC PSK. „Celková výška nákladov, samozrejme, závisí od charakteru zimy, teda teplôt, zrážok a ďalších vplyvov, od ktorých sa následne odvíjajú výkony a spotreba posypových materiálov a pohonných látok,“ dokončil riaditeľ. V posledných rokoch sa priemerné náklady na zimnú údržbu pohybujú okolo 5,6 milióna eur, pričom náklady na posypový materiál predstavujú 2 až 2,5 milióna eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.