Borec verí, že Súdna rada predloží vhodných kandidátov na sudcov ESĽP

Na snímke minister spravodlivosti SR Tomáš Borec Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 18. októbra (TASR) - Minister spravodlivosti Tomáš Borec (nominant Smeru-SD) verí, že Súdna rada SR predloží vláde taký zoznam kandidátov na sudcov Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP) v Štrasburgu, o ktorom nebudú môcť vzniknúť žiadne pochybnosti. Povedal to na tohtotýždňovej Hodine otázok v parlamente.

Slovensku neprešli už dva zoznamy kandidátov. Naposledy začiatkom októbra. Generálny tajomník PZ RE Vojciech Sawicki vyzval Slovensko, aby predložilo nový zoznam do 5. januára 2015. Predsedníčka Súdnej rady SR Jana Bajánková vyhlásila voľby na sudcu ESĽP v Štrasburgu na 1. decembra tohto roka. Navrhovať kandidátov je možné do 7. novembra.

Súdna rada vlani v decembri schválila troch uchádzačov o post slovenského sudcu ESĽP a predložila vláde, ktorá zoznam svojím uznesením schválila. Išlo o druhý zoznam kandidátov, keďže prvý bol vrátený. Na zozname bol advokát a prodekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského Ondrej Laciak, sudkyňa Okresného súdu Bratislava III Andrea Krišková a súčasná zástupkyňa SR pred ESĽP Marica Pirošíková.

Na prvom zozname boli Pirošíková, prokurátor Marek Tomašovič a bývalý sudca Ústavného súdu SR Ján Drgonec. PZ RE prvý zoznam kandidátov vrátilo s oficiálnym zdôvodnením, že kandidáti nie sú dostatočne dobre kvalifikovaní.

Sudcovi ESĽP za Slovensko Jánovi Šikutovi sa skončilo funkčné obdobie 31. októbra 2013, no na súde môže pracovať, až kým bude zvolený jeho nástupca.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.