Problematiku obchodovania s ľuďmi priblíži filmový festival

Kino Lumiere, vstupná hala Foto: FOTO TASR - Štefan Puškáš

Bratislava 17. októbra (TASR) - Slovenská katolícka charita (SKCH) dnes uvedie pilotný projekt filmového festivalu Spolu proti obchodovaniu s ľuďmi, ktorého cieľom je priblížiť túto tému školákom a širokej verejnosti. Festival sa uskutoční pri príležitosti Európskeho dňa boja proti obchodovaniu s ľuďmi (18.10.).

"Obchodovanie s ľuďmi je mimoriadne krutý zločin, ktorý je rozšírený po celom svete, ale mnoho ľudí o ňom veľa nevie. Aj napriek tomu, že ide o jeden z najvýnosnejších nelegálnych obchodov, často sa stretávame s neinformovanosťou ľudí a názormi, že to je niečo vzdialené, čo sa ich netýka. Opak je nanešťastie pravdou. Obchoduje sa s ľuďmi aj na Slovensku, a preto by sme chceli filmovým festivalom priblížiť tento fenomén zaujímavým spôsobom čo najväčšiemu počtu ľudí," priblížil zmysel tejto aktivity generálny sekretár SKCH Radovan Gumulák.

Festival uvedie niekoľko kratších titulov prevažne zahraničnej produkcie, ktoré priblížia rôzne formy obchodovania s ľuďmi. Počas programu bude priestor aj na diskusiu a k téme sa budú vyjadrovať pozvaní odborníci zo Slovenska i zahraničia. V rámci sprievodných aktivít si bude možné prezrieť aj obrazovú výstavu a kampaň GIFT box Slovakia – ľudia nie sú na predaj. Okrem Bratislavy sa festival uskutočnil aj v Londýne, hlavnom meste krajiny, kam sú obete zo Slovenska najčastejšie predané.

Podujatie sa začne dnes v kine Lumiere v Bratislave. V doobedňajších hodinách pre školy. "Vďaka týmto filmom sa môžu mladí ľudia dozvedieť, aké sú znaky obchodovania a možno, na čo si dať pozor v prípade, že sa raz rozhodnú pracovať alebo vycestovať do zahraničia," doplnil Gumulák. O 17.30 h môže festival navštíviť široká verejnosť. Vďaka filmom sa návštevníci dozvedia aj skutočné príbehy ľudí, ktorí sa stali tovarom novodobých otrokárov.

SKCH spolupracuje na festivale so svojimi partnermi IOM, STOP THE TRAFFIK a Unchosen, za podpory Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.