Krajský súd v Košiciach potvrdil tresty za zabitie kickboxera L.Tótha

Verejné zasadnutie s vyneseným rozsudku v kauze zabitia kickboxera Ladislava Tótha na Krajskom súde 20. októbra 2014 v Košiciach. Na snímke príchod obžalovaných k vyneseniu rozsudku, uprostred Elemír Bartoš. Foto: TASR/Milan Kapusta

Košice 20. októbra (TASR) – Za zabitie známeho kickboxera Ladislava Tótha dnes košický Krajský súd odsúdil Jána Červeného (1982) na úhrnný trest odňatia slobody 8,5 roka a Elemíra Bartoša (1989) na 7,5 roka. Druhostupňový súd tak potvrdil pôvodné tresty vynesené Okresným súdom Košice okolie v marci tohto roka, voči ktorým sa títo obžalovaní odvolali.

Viacnásobný majster Slovenska v kickboxe Ladislav Tóth, zvaný Doky, podľahol zraneniam po tom, ako ho 8. apríla 2012 surovo dobili počas diskotéky v obci Zádiel v okrese Košice okolie.

Krajský súd dnes zároveň zamietol odvolanie prokuratúry v prípade ďalšieho obžalovaného Patrika Filipka (1984), ktorý dostal dvojročný trest za prečin ublíženia na zdraví a výtržníctva. Prokuratúra trvala aj v jeho prípade na obvinení zo zabitia. V kauze okresný súd ešte odsúdil za ublíženie na zdraví a výtržníctvo jeho brata Martina Filipka (1991), ktorému už plynie podmienečný jednoročný trest.

"Osvojujeme si zákonné a správne odôvodnenie napadnutého rozsudku a nemáme žiadne pochybnosti o záveroch okresného súdu, že obžalovaní sa dopustili konania tak, ako je to uvedené vo výrokovej časti napadnutého rozsudku," konštatoval senát krajského súdu.

Podľa súdu boli opakované útoky Jána Červeného na športovca vrátane kopania do hlavy preukázané svedeckými výpoveďami, rovnako aj to, že na hlavu ležiaceho Tótha minimálne dvakrát našliapol Elemír Bartoš. V prípade Patrika Filipka sa podľa súdu preukázalo len kopanie do chrbta, čo nemohlo mať za následok smrť. Obžalovaní vyjadrili ľútosť nad tým, čo sa stalo, odmietli však, že by Tótha kopali do hlavy a spôsobili jeho smrť.

V priebehu hromadnej bitky počas diskotéky v Zádieli utrpel zranenia aj Dokyho brat Štefan. Obžaloba dávala obvineným za vinu, že v miestnom kultúrnom dome aj pred ním zaútočili na bratov Tóthovcov, pričom Ladislava bili päsťami a kopali na zemi do celého tela. Pokračovaniu útoku Červeného podľa obžaloby zabránili svedkovia, pričom Doky utiekol cez okno miestnosti Klubu dôchodcov. V dôsledku útokov L. Tóth utrpel mnohopočetné zranenia, ktorým neskôr podľahol. Jeho mŕtve telo našli v priekope pri obci Dvorníky.

Súdny lekár označil za príčinu smrti početné poranenia hlavy, ktoré vznikli opakovanými údermi, pričom došlo k traumatickému opuchu mozgu. Na hlave Tótha bolo zistených najmenej 24 rôznych poranení. Poranenia pritom podľa znalca nevylučujú, že prešiel vzdialenosť od Kultúrneho domu v Zádieli po miesto nálezu tela, čo je zhruba 960 metrov. Na mieste sa podľa neho nezistili zmeny, ktoré by poukazovali na predchádzajúcu manipuláciu s telom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.