Richard Sulík nebude hlasovať za schválenie Junckerovej komisie

Europoslanec Richard Sulík (v druhom rade v strede) Foto: TASR/Vladimír Benko

Štrasburg 22. októbra (TASR) - Z trinástich slovenských poslancov Európskeho parlamentu (EP) sa iba Richard Sulík (SaS) vyjadril, že v dnešnom hlasovaní europarlamentu o schvaľovaní novej Európskej komisie pod vedením Jeana-Clauda Junckera komisiu v predstavenej zostave nepodporí.

Sulík upozornil, že doterajšia exekutíva EÚ pod vedením Josého Manuela Barrosa fatálne zlyhala v dvoch veciach - pri riešení ekonomickej krízy a v boji proti nezamestnanosti. To, že sa o kríze už nehovorí, je podľa neho iba preto, že Európska centrálna banka (ECB) v rozpore s európskou ústavou vystavila "bianko šek", čo však neznamená, že sa kríza nevráti.

"Nová komisia si bude musieť poradiť najmä s týmito dvoma javmi," uviedol Sulík, ktorý je v EP členom euroskeptickej skupiny Európskych konzervatívcov a reformistov(ECR).

Na otázku TASR, odkiaľ má únia zobrať prostriedky na sľubované investície pre hospodársky rast a zamestnanosť, Sulík odpovedal, že takéto sľuby sú "tou zlou cestou". Podľa jeho slov to, čo Európa potrebuje je zlepšenie podnikateľského prostredia a menej regulácie, menej daní, dokonca menší rozpočet.

"Treba nechať pôsobiť a byť kreatívnymi tých, ktorí tvoria hodnoty. Toto pomôže proti nezamestnanosti, nič iné," skonštatoval Sulík.

Slovenský liberálny poslanec uviedol, že si preštudoval nové zloženie komisie a sú tam niektoré mená, s ktorými súhlasí, čo však nie je prípad francúzskeho eurokomisára.

"Ja mám s jedným menom veľký problém a to je Pierre Moscovici. Bude mať na starosti financie a menu, clá a dane. Z človeka, ktorý je zodpovedný za masívne zadlžovanie Francúzska spraviť eurokomisára pre tieto oblasti, je ako spraviť capa záhradníkom," uviedol Sulík. A dodal, že jeden Moscovici dokáže v novej komisii napáchať viac škody, než všetci ostatní komisári dokopy "napáchajú" dobra.

Sulík ďalej priznal, že z novej komisie ako celku nie je veľmi nadšený a určite nebude za ňu hlasovať.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.