Burzy v USA a Japonsku opäť výrazne posilnili

Foto: TASR/AP

New York/Tokio 22. októbra (TASR) - Japonské akcie dnes ožili po utorkovom (21. 10.) páde.

Dôvodom bolo oslabenie jenu voči doláru aj euru a posilnenie na Wall Street a európskych akciových trhoch vďaka očakávaniam ďalších stimulov zo strany Európskej centrálnej banky (ECB). Informovala o tom agentúra DPA.

Kľúčový tokijský index Nikkei 225 si dnes pripísal 391,49 bodu alebo 2,64 % a uzavrel obchodovanie na úrovni 15.195,77 bodu. Index v utorok klesol o 2,03 %. Širší index Topix dnes vzrástol o 31,05 bodu alebo 2,58 % a uzavrel na úrovni 1236,41 bodu.

Jen dnes oslabil voči doláru aj euru, čo zvyšuje konkurencieschopnosť japonských exportérov a ich repatriované zisky.

Vyhliadky na ďalšie stimuly ECB v utorok zlepšili náladu na Wall Street. K tomu treba pripočítať ešte dobré firemné výsledky. Kľúčový americký akciový index Dow Jones Industrial sa v utorok zvýšil o 1,31 % a uzavrel na úrovni 16.614,81 bodu. Širší index S&P 500 posilnil o 1,96 % na 1941,28 bodu a technologický index Nasdaq 100 vyskočil o 2,62 % na 3971,39 bodu.

Obavy z ochladenia globálnej ekonomiky mali minulý týždeň negatívny vplyv na burzy po celom svete. Analytik brokerskej firmy Alpari UK Craig Erlam verí, že po nedávnom poklese by americké burzy mohli opäť rásť. Panika, ktorá dočasne zachvátila trh, podľa neho už prešla.

Burziáni sa odvolávajú na mediálne správy, podľa ktorých ECB uvažuje o nákupe firemných dlhopisov. ECB v pondelok (20. 10.) potvrdila štart nákupu krytých dlhopisov. Centrálna banka ešte plánuje, že neskôr spustí program nákupu cenných papierov krytých aktívami (ABS).

Pozitívne impulzy tiež dodali kvartálne výsledky firiem, ako sú Apple, Texas Instruments alebo United Technologies. V USA navyše prekvapivo výrazne vzrástol nákup existujúcich domov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.