IT: Cloud, bezpečnosť a mobilita dominujú na TechFore 2014

Foto: TASR/AP

Horný Smokovec 21. októbra (TASR) - Kritická hranica pre zákazníkov cloudu, rastúce požiadavky používateľov, bezpečnostné hrozby, slovenská premiéra memristorovej pamäte a infraštruktúra nového tisícročia – to sú hlavné témy na dvojdňovej IT konferencii TechForum 2014, ktorá sa dnes začala za účasti vyše 250 IT odborníkov uskutočnila v Hornom Smokovci.

„Nové poznatky a technologické trendy môžu zmeniť naše skúsenosti na jedinečnosť. Požiadali sme prestížnych IT výrobcov, aby prezentovali praktické riešenia a konkrétne technológie v kontexte reálnych projektov,“ povedal v úvode konferencie Milan Futák, generálny riaditeľ AutoCont SK.

IBM vníma Slovensko ako trh vo vývoji, ktorý sa zaujíma o nové trendy. „Z aktuálnych trendov sa sústreďujeme najmä na cloud a analytické nástroje. Sme zahltení množstvom dát, ktoré nie sú štruktúrované,“ konštatoval Fridrich Matejík z IBM.

Dobrý analytik môže monitorovať správanie aj očakávanie zákazníkov, predchádzať poškodeniu strojov vo výrobe, znížiť nepodarky, ale aj modelovať zdravotnícke prípady. Vo vybraných firmách a verejnej správe sú už skúšobné verzie, kde za najväčší prínos považujú používatelia okamžitý prístup k informáciám.

Zmeny prichádzajú samy od seba

„IT sa mení bez toho, aby sme si to uvedomovali,“ uviedol kľúčovú prezentáciu Martin Sůra z HP. V minulom roku počet zariadení pripojených na internet presiahol počet ľudí a do roku 2020 ich počet presiahne 30 miliárd. Všetky tieto zariadenia prinášajú exponenciálnu potrebu ukladania a spracovania dát a ich ochrany, ako aj spotrebu energie. Laboratóriá HP pracujú už siedmy rok na vývoji memristorovej pamäti, ktorá je 10.000-krát rýchlejšia ako dnešné hard disky. Spojenie s technológiou Photonics, ktorá využíva svetlo na komunikáciu v čipoch, sa stalo základom konceptu The Machine. Nové technológie sa budú postupne uvádzať na komerčné použitie, pričom už teraz sa začína vývoj špeciálneho operačného systému. Podľa Sůru uvedenie memristrovej pamäte a konceptu The Machine predstavuje najväčší prelom v IT za ostatných 20 - 30 rokov.

Tibor Koleják z Microsoftu sa na cloudové riešenia pozerá cez peniaze. Reaguje tak na najčastejšiu otázku zákazníkov, analyzuje vplyv cloudu na riadenie cash flow aj zníženie obstarávacích nákladov. Ale navrhuje ďalší pohľad – ako lepšie môžete využívať svojich ľudí, ktorí sa starajú o IT vo firme. Štandardnou náplňou "ajtíčkárov" je bezproblémová rutinná prevádzka, čo im zaberá viac ako polovicu času. Túto pracovnú náplň je efektívnejšie preniesť ku cloudovému dodávateľovi a interných ľudí využiť na aktivity s vyššou pridanou hodnotou, akými sú monitoring procesov, vývoj aplikácií, bezpečnostné opatrenia a vzdelávanie zamestnancov.

„Už keď máte viacej ako 100 zamestnancov, IT štruktúra sa stáva viac komplexnou a kritickou pre fungovanie spoločnosti,“ tvrdí Miloslav Záleský z AutoContu. Požiadavky na IT rastú geometricky, zdroje iba mierne, kvalitných ľudí pribúda iba limitovane. Časť záťaže treba preniesť na externého dodávateľa a o tom sú všetky cloudy. Typickými pre cloudové služby sú výhody, ktoré sa ťažko popisujú v Exceli. Prevádzkovanie IT mimo firmu zabezpečuje „duševný komfort riaditeľov" a pokrytie rizík firiem. Cloudové služby umožnia reflektovať na sezónne návaly alebo principiálne zmeny a predchádzajú personálnym výpadkom, keďže dodávateľ má množstvo skúsených odborníkov.

Verejný cloud je zdieľanie infraštruktúry viacerými klientmi. V dátovom centre AutoContu v Ostrave je za ostatné štyri roky vyše 100 zákazníkov z výroby, služieb, obchodu, stavebníctva aj dopravy. Privátny cloud reflektuje požiadavky zákazníkov, aby infraštruktúra „bola u neho“ a predstavuje efektívne, flexibilné riešenie. Prínosom je správa infraštruktúry, proaktívny monitoring a predvídateľnosť nákladov. Takéto riešenie už vyše roka využívajú nemocnice, štátna správa, projekčné kancelárie, špedičné firmy a štátne agentúry. Typickým pre všetkých zákazníkov je poznanie kritickej hranice, že „už to nestíhame, nech sa o to stará niekto iný“.

Práca koncových používateľov sa mení, chcú pracovať odkiaľkoľvek a na čomkoľvek, dáta musia byť pod kontrolou a v bezpečí. Servery, storage a sieťové technológie sa hromadia, aby akceptovali nároky používateľov a v jednej chvíli sa stráca jednoduchosť a prehľadnosť.

Z pohľadu bezpečnosti sú cloud a mobilita technológie, ktoré menia spôsob práce. Hrozby však existujú od vzniku ľudskej spoločnosti a motivácia IT útočníkov je stále vyššie. Keďže nové technológie vždy treba vyladiť, paradoxne to uľahčuje útoky. „Primárne produkujeme softvér na ochranu, ale popri tom sa snažíme IT profesionálov aj koncových používateľov vzdelávať v oblasti bezpečnosti,“ uzatvára Palo Luka z Esetu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.