Ruská prokuratúra pre nehodu zadržala ďalších štyroch podozrivých

Na videosnímke ruskej štátnej televízie Rossija, vyšetrovateľ prehľadáva vrak súkromného lietadla typu Falcon-50, ktoré sa zrazilo so snežným pluhom na letisku Vnukovo v Moskve 21. októbra 2014. Foto: TASR/AP

Moskva 23. októbra (TASR) - Ruská prokuratúra zadržala v súvislosti s vyšetrovaním zrážky súkromného lietadla so snežným pluhom ďalších štyroch zamestnancov moskovského letiska Vnukovo.

Pri nehode zahynul Christophe de Margerie, výkonný riaditeľ francúzskej ropnej spoločnosti Total.

Informoval o tom ruský Vyšetrovací výbor (SK Rossiji), ktorý podľa agentúry Reuters podnikol rýchle opatrenia na zadržanie osôb spoluzodpovedných za tragédiu so štyrmi obeťami na životoch - okrem de Margerieho prišli o život aj ďalší traja ľudia na palube jeho súkromného lietadla; všetci boli Francúzi.

Agentúra Reuters poznamenáva, že táto udalosť, ku ktorej došlo v noci na utorok, sotva zlepší povesť Ruska známeho problémami pri dodržiavaním pravidiel leteckej premávky.

Časť analytikov i verejnosti kritizuje skutočnosť, že vyšetrovatelia veľmi rýchlo dospeli k záveru, že za nehodu môže vodič snežného pluhu, ktorý bol podľa nich údajne aj pod vplyvom alkoholu, čo podozrivý i jeho právnik rozhodne odmietajú.

Vodič bol krátko po nehode zadržaný na 48 hodín. Dnes predstúpi pred súd, ktorý rozhodne o ďalšom postupe. Prokuratúra však mieni žiadať uvalenie vyšetrovacej väzby.

Vyšetrovatelia považujú za prioritu verziu o nesprávnom postupe dispečera a vodiča snežného pluhu. Preveruje sa aj verzia o vplyve počasia a o chybe pilota.

SK Rossiji dnes prostredníctvom vyhlásenia informoval, že bol zadržaný vedúci servisný technik na letisku Vnukovo, ktorý dohliadal odpratávanie snehu v tú noc, keď sa de Margerieho lietadlo zrazilo so snežným pluhom, ako aj vedúci letovej prevádzky, dispečerka-praktikantka a dispečer, ktorý v čase nešťastia koordinoval lety.

Tlačová agentúra TASS dnes medzičasom informovala, že z funkcie odstúpil riaditeľ letiska Vnukovo aj jeho námestník. Dodala, že ďalších manažérov letiska odvolali z funkcií - ide o riaditeľa zmeny vnukovského letiska, vedúceho oddelenia na využívanie letiska a hlavného inžiniera - vedúceho zmeny v čase, keď došlo k nehode.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.