Zomrel bývalý islamistický líder a vojnový zločinec Ghulám Azám

Ghulám Azám Foto: TASR/AP

Dháka 24. októbra (TASR) - Jeden z najkontroverznejších bangladéšskych politických lídrov a odsúdený vojnový zločinec Ghulám Azám zomrel vo štvrtok veku 91 rokov.

Azám si vo väzení odpykával 90-ročný trest odňatia slobody za zločiny spáchané počas vojny o nezávislosť krajiny v roku 1971, oznámila dnes agentúra Reuters.

Azám stál na čele islamistickej strany Džamáate islámí, ktorá sa stavala proti vytvoreniu nezávislého štátu Bangladéš, v tom období známeho pod názvom Východný Pakistan. Počas deväť mesiacov trvajúcej vojny zahynuli približne tri milióny ľudí a vyše 200.000 žien bolo znásilnených. Azám bol v zadržaní od roku 2012.

Jeho odsúdenie špeciálnym vojenským tribunálom vlani v júli vyvolalo roztržky medzi políciou jeho stúpencami, ktorí rozsudok považovali za politicky motivovaný. Proces kritizovali ľudskoprávne skupiny, podľa ktorých nespĺňal medzinárodné normy, píše agentúra DPA. Príčinou Azámovej smrti bolo zlyhanie srdca.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.