Beblavý žiada odvolať manažéra, vraj uzatváral zmluvy sám so sebou

Miroslav Beblavý Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 27. októbra (TASR) – Nezaradený poslanec Národnej rady SR Miroslav Beblavý (Sieť) upozornil na ďalší prípad možného konfliktu záujmov v štátnej správe. Konateľ štátnej firmy MH Development Ladislav Košecký podľa neho uzatvoril zmluvu sám so sebou, čím sa mal obohatiť z verejných peňazí. Ministra hospodárstva Pavla Pavlisa preto dnes listom požiadal o jeho odvolanie.

Spoločnosť MH Development, ktorá sa zaoberá najmä predajom a kúpou nehnuteľností, disponuje základným imaním prevyšujúcim 38 miliónov eur. Štátny podiel v nej spravuje práve rezort hospodárstva.

Beblavý poukázal na zmluvu o prenájme vozidla zverejnenú v centrálnom registri zmlúv, ktorú uzavrela MH Development s obchodnou spoločnosťou Mertimex. Štátna firma si v nej prenajala auto na celý rok 2013 s mesačným nájomným vo výške 1200 eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH). "Za rok to predstavuje viac než 14.000 eur, čo je suma, za ktorú si možno poľahky kúpiť štandardné auto bez nutnosti prenájmu," domnieva sa opozičný poslanec.

Konflikt záujmov v zmluve o prenájme vozidla podľa neho spočíva v tom, že konateľ MH Development Košecký je v Mertimexe jediným spoločníkom. "Zmluvu tak uzatvoril sám so sebou a prostredníctvom nej sa obohatil z verejných peňazí," tvrdí Beblavý.

Ako dodal, zo zoznamu dodávateľských faktúr zverejneného na webe firmy vyplýva, že Košeckého Mertimexu boli vystavené tri faktúry za prenájom motorového vozidla celkovo za 46.320 eur. Len jedna z nich pritom odkazuje na zmluvu zverejnenú v centrálnom registri. "Pokiaľ by sa nepreukázal právny podklad pre tieto faktúry, mohlo by ísť o bezdôvodné obohatenie," zdôraznil podpredseda Siete.

Zároveň pripomenul, že koncom augusta upozornil na konflikt záujmov predsedu predstavenstva Burzy cenných papierov a bývalého ministra životného prostredia Jozefa Medveďa, ktorý obchodoval sám so sebou. Burza mu totiž prenajala služobné vozidlo od firmy Vanys. Práve v nej je Medveď jediným akcionárom a riadi ju jeho manželka Veronika.

"Po zverejnení tejto informácie dal premiér ministrovi hospodárstva pokyn na odvolanie Jozefa Medveďa. Minister následne označil obchod za nesprávny a neetický," uviedol Beblavý. Vyvodenie rovnakej zodpovednosti preto žiada aj v prípade Košeckého.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.