Nickyho rodina má 40. cenu, Winton a tvorcovia filmu mieria do Prahy

Nicholas Winton sa narodil v roku 1909. Zachránil v roku 1939 pred istou smrťou 669 židovských detí z vtedajšieho predvojnového Česko-Slovenska. Foto: TASR/AP

Bratislava 27. októbra (TASR) - Nicholas Winton a Matej Mináč získali špeciálne ocenenia na II. Medzinárodnom filmovom festivale Statoční zeme, ktorý organizuje Medzinárodná univerzita Sv. Jána (SJIU) v talianskom Turíne. Legendárny záchranca 669 detí, najmä židovského pôvodu, z nacistického protektorátu Čechy a Morava v roku 1939 dostal Špeciálnu cenu Assisi Pax International. Matej Mináč, režisér filmov Nicholas G. Winton - Sila ľudskosti (2002) a Nickyho rodina (2011), získal Špeciálne uznanie SJIU a ASPIM Europa. Je to už 40. cena pre medzinárodne úspešný filmový projekt, ktorý vznikol v koprodukcii s ČT a RTVS a ktorého realizáciu finančne podporil Audiovizuálny fond.

Ukážka z filmu Sila ľudskosti:

Nickyho rodinu premietli v piatok 24. októbra v rámci slávnostného udeľovania cien festivalu, ktorého umeleckou riaditeľkou je herečka Eleonora Baldwin de Sica, vnučka talianskeho herca, scenáristu a režiséra Vittoria de Sicu. Organizátori ocenili význam jednotlivca schopného meniť svetové dejiny.

Sir Nicholas Winton, ktorý tento rok oslávil 105. narodeniny, mieri teraz do Prahy. V utorok 28. októbra, v deň, keď si v Česku i na Slovensku pripomíname vznik samostatného Československa v roku 1918, mu prezident ČR Miloš Zeman udelí najvyššie české štátne vyznamenanie - Rad bieleho leva. "Winton aj s dcérou Barbarou, synom Nickom a vnúčatami priletí vojenským špeciálom. Pilot aj lietadlo absolvujú cestu v rámci povinného výcvikového letu. Na zvláštnom ceremoniáli na Pražskom hrade sa zúčastnia aj režisér Matej Mináč a producent Patrik Pašš," TASR informovala PR manažérka Trigon Production Iveta Pospíšilová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.