Rozsudok nad Grékom, obžalovaným zo 4-miliónového podvodu, nevyniesli

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 6. novembra (TASR) - Krajský súd (KS) v Bratislave dnes nemohol vyniesť rozsudok nad Grékom Savvasom K., ktorému sa podľa obžaloby podvodným spôsobom podarilo z banky vylákať takmer štyri milióny eur.

Obhajca obžalovaného na úvod dnešného verejného zasadnutia predložil potvrdenie o práceneschopnosti s tým, že zdravotný stav jeho klienta mu neumožňuje účasť na verejnom zasadnutí. Senát KS zasadnutie v tejto veci odročil na koniec novembra.

Gréka Savvasa K. už v roku 2010 Okresný súd Bratislava I odsúdil na desať rokov väzenia s minimálnym stupňom stráženia. Zároveň ho zaviazal uhradiť poškodenej OTP Banke škodu v spomínanej výške. Rozsudok zatiaľ nebol právoplatný, pretože obžalovaný si ponechal 15-dňovú lehotu na podanie odvolania. Prokurátor i zástupca poškodenej banky sa možnosti podať odvolanie vzdali.

Priznal vinu

Dokazovanie viny v tomto prípade sa pred súdom nekonalo, keďže obžalovaný priznal svoju vinu. Prokurátor vo svojej záverečnej reči preto navrhol zohľadniť priznanie Savvasa K., ako aj to, že doteraz nebol súdne trestaný, a navrhol súdu, aby mu udelil trest v dolnej polovici trestnej sadzby vo väzení s minimálnym stupňom stráženia. Zároveň žiadal, aby súd obžalovaného zaviazal uhradiť škodu.

Obhajca obžalovaného navrhol vtedy súdu, aby jeho mandantovi uložil trest na dolnej hranici trestnej sadzby, ktorá v tomto prípade je desať až 15 rokov. "Skutočne nerozumiem tomu, čo sa stalo. Desať rokov som pracoval na Slovensku s veľkými spoločnosťami ako Billa či Tesco. Nebolo to prvý raz, čo som si zobral z OTP Banky úver. V roku 2002 som si zobral desaťmiliónový úver a vrátil som to včas. Potom som si zobral úver 90 miliónov z banky ČSOB, ktorý som vrátil. Vyjadrujem svoju ľútosť nad tým, čo sa stalo. OTP Banka mi ponúkala 150-miliónový úver, ale taký veľký som nepotreboval. Ako ste zistili, ja som začal s platením úveru, nemal som vôbec úmysel nesplatiť úver," povedal vo svojej záverečnej reči Savvas K.

Grék sa chcel údajne priznať už na aprílovom pojednávaní 2010. Ako vtedy pre TASR uviedol hovorca bratislavského Krajského súdu Pavol Adamčiak, Savvas K., obžalovaný z trestného činu úverového podvodu, mal v januári 2007 uzavrieť s OTP Bankou Slovensko ako živnostník úverovú zmluvu na 120 miliónov korún, pričom predložil niekoľko sfalšovaných potvrdení. Medzi nimi i falošné potvrdenie z daňového úradu, kde zatajil nedoplatok vo výške 22,5 milióna korún.

Obžalovaného, na ktorého bol vydaný medzinárodný zatykač, stíhali väzobne. V septembri 2009, keď súd prijal obžalobu, rozhodol aj o ďalšom trvaní väzby. Súd vtedy nepresvedčila k súhlasu na jeho prepustenie ani ponuka kaucie vo výške 40.000 eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.