Milota Havránková má veľkú autorskú výstavu v Umelke

Bratislava 6. novembra (TASR) – Pod názvom Výber z tvorby 1964-2014 sa v bratislavskej galérii Slovenskej výtvarnej únie – Umelke nachádza najväčšia autorská výstava fotografky Miloty Havránkovej. Koná sa v rámci festivalu Mesiac fotografie a potrvá do 1. decembra.

Pútač na výstavu Miloty Havránkovej. Foto: svu.sk

Podľa kurátorky výstavy Anny Varteckej to nie je retrospektívna, ale výberová výstava najvýraznejších umeleckých posunov v jednotlivých obdobiach. Prínos Havránkovej ako autorky aj pedagogičky silne ovplyvnili fotografickú tvorbu nielen na Slovensku, ale aj v Československu a patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti výtvarnej fotografie v bývalom spoločnom štáte. Svojím tvorivým prístupom výrazne ovplyvnila a inšpirovala veľkú časť strednej a mladej generácie domácich fotografov, ktorí vošli do povedomia ako Slovenská nová vlna.

Chronologické členenie výstavy od začiatku tvorby po desaťročiach až do súčasnosti je vo vstupných priestoroch galérie a dvoch sálach. Potvrdzuje Havránkovej vývoj v inscenovanej fotografii v cykloch M&H nová miera, Zrod, Mýtus, Poznanie, Vysporiadanie, Ponorená sebou, Milota, Príbehy, Rok ženy a iných.

Milota Havránková (1945) absolvovala na FAMU v Prahe odbor fotografie. Pedagogicky pôsobila v Bratislave na Strednej škole umeleckého priemyslu a od roku 1991 viedla Ateliér výtvarnej fotografie na Vysokej škole výtvarných umení, v rokoch 1994-2005 prednášala na pražskej Katedre fotografie FAMU. Za svoju tvorbu získala niekoľko medzinárodných a domácich ocenení, naposledy v roku 2008 Krištáľové krídlo v kategórii výtvarné umenie. Od 60. rokov sa systematicky venuje voľnej experimentálnej fotografii, v ktorej nachádza nové formy a spôsoby vyjadrenia svojich zámerov v presahoch do iných výtvarných médií.

Výstavu dopĺňa dokumentárny film režiséra Gerharda Komoru a publikácia o Milote Havránkovej.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.