Útok Palestínčana autom na chodcov v Jeruzaleme má ďalšiu obeť

Zranení muži ležia na ceste po tom, ako muž vrazil autom do zastávky plnej chodcov v Jeruzaleme 5. novembra 2014. Foto: TASR/AP

Jeruzalem 7. novembra (TASR) - Izraelčan, ktorý utrpel zranenia počas stredajšieho útoku palestínskeho vozidla do chodcov v Jeruzaleme, podľahol dnes svojim zraneniam.

Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na zdravotnícke zdroje.

Počet obetí útoku tak stúpol na tri vrátane páchateľa, ktorého zastrelili na mieste útoku; 13 ďalších osôb utrpelo zranenia.

K zodpovednosti za útok v Jeruzaleme sa prihlásilo palestínske militantné hnutie Hamas. Páchateľ, Palestínčan z východného Jeruzalema, ktorého zastrelili, podľa Hamasu hrdinsky obetoval svoj život, aby bránil uctievanú jeruzalemskú mešitu al-Aksá, okolo ktorej sa koncentruje súčasné vyostrené napätie medzi Izraelom a Palestínčanmi.

Napätie v Jeruzaleme rastie od poslednej vojny v pásme Gazy, ktorá sa koncom augusta skončila prímerím. Takmer denne dochádza k násilným protestom vo východnom Jeruzaleme i na Chrámovej hore - moslimovia túto časť jeruzalemského Starého mesta volajú Vznešená svätyňa.

V lokalite Chrámovej hory v posledných týždňoch opakovane došlo k potýčkam medzi izraelskou políciou a palestínskymi aktivistami. Na protest proti zásahom izraelských bezpečnostných zložiek Jordánsko, ktoré je správcom moslimských pamiatok v Jeruzaleme, povolalo v stredu z Izraela do vlasti svojho veľvyslanca.

Izraelská polícia nasadila dnes dodatočné policajné oddiely s cieľom zabrániť ďalšej vlne násilia a obmedzila tiež prístup veriacich k mešite al-Aksá - do jej areálu môžu stúpiť jedine moslimskí muži starší než 35 rokov, píše Reuters.

Palestínčania obviňujú Izrael, že sa pokúša zmeniť špeciálny status quo tohto posvätného miesta; stúpenci izraelskej pravice totiž žiadajú zrušenie reštriktívnych opatrení, ktoré bránia veriacim židom modliť sa na Chrámovej hore.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.