Kyjev a povstalci musia rešpektovať dohodu o prímerí, vyhlásil Lavrov

Stretnutie ministrov zahraničných vecí Ruska a USA Sergeja Lavrova a Johny Kerryho pred summitom v Pekingu Foto: TASR/AP

Peking 8. novembra (TASR) - Ukrajinská vláda a povstalci na východe Ukrajiny musia rešpektovať dohody o prímerí, uviedol dnes v Pekingu ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Lavrov podľa agentúry RIA Novosti dodal, že dohodu o prímerí podpísali obe strany a práve ony musia ukončiť tento proces, "čo teraz aj robia".

Šéf ruskej diplomacie zopakoval, že ruskí vojaci na Ukrajine nie sú, čoho potvrdením je podľa jeho slov aj to, že Spojené štáty nemajú dôkazy o opaku - o tom, že by tam ruské jednotky boli.

"Dokonca aj Jen Psakiová (hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí USA) povedala, že americké ministerstvo zahraničných vecí o tom nemá informácie," upozornil Lavrov, ktorý sa dnes v kuloároch predprípravných rokovaní pred vrcholným summitu Rady pre ekonomickú spoluprácu Ázie a Tichomoria (APEC) stretol aj s americkým rezortným kolegom Johnom Kerrym.

Najnovšie správy ukrajinskej vlády o nových presunoch ruských jednotiek na východ Ukrajiny v piatok nepotvrdil ani hovorca amerického Pentagónu John Kirby. Uviedol však, že USA na ruskej strane spoločnej hranice s Ukrajinou registrujú sústreďovanie bojaschopných a dobre vyzbrojených ruských taktických jednotiek, "čo nijako neprispieva k zníženiu napätia v oblasti".

Schôdzka Lavrova s Kerrym sa v Pekingu konala v čase vážneho zhoršenia vzťahov medzi oboma krajinami, ktorého príčinou je okrem iného aj politická kríza na Ukrajine, ako aj uvalenie hospodárskych sankcií na Rusko. Predpokladá sa, že práve Ukrajina bola jednou z hlavných tém rozhovoru ministrov.

Predpokladá sa, že počas pekinského summitu, ktorý sa uskutoční 10. a 11. novembra, sa stretnú aj prezidenti oboch krajín Barack Obama a Vladimir Putin. Kremeľ i Biely dom však spresnili, že nepôjde o dvojstranné rokovanie, ale o neoficiálne stretnutie.

USA a Rusko sa dohodli na výmene informácií o ukrajinskej hranici

Rusko a USA sa chcú zasadzovať za mierové riešenie konfliktu na východe Ukrajiny.

Uviedol to dnes americký minister zahraničných vecí John Kerry pred novinármi v Pekingu po stretnutí s ruským rezortným partnerom Sergejom Lavrovom. Podobne sa predtým vyjadril aj Lavrov, informovala agentúra DPA.

Kerry zdôraznil, že existujú rozdielne názory na situáciu na Ukrajine. Spojené štáty a Rusko sa však podľa neho dohodli na výmene informácií o situácii na rusko-ukrajinskej hranici. Pokiaľ ide o sankcie voči Rusku, ich zmiernenie alebo sprísnenie bude záležať na rozhodnutiach Moskvy.

Lavrov povedal, že je dôležité, aby ukrajinské vedenie uskutočnilo avizované kroky vedúce k mieru. "Prímerie nie je, žiaľ, úplne dodržiavané. Znova sa strieľa," uviedol pre agentúru Interfax.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.