Zákon o ukladaní trestu domáceho väzenia už pripomienkujú

Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava 8. novembra (TASR) – Zákon z dielne Ministerstva spravodlivosti SR, podľa ktorého sa má riadiť Elektronický systém monitoringu osôb (ESMO) je v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

ESMO je projekt, ktorý má okrem iného sfunkčniť ukladanie trestu domáceho väzenia na Slovensku. Návrh zákona je možné pripomienkovať do 24. novembra.

"Ide o zákon, ktorý vytvára legislatívne podmienky pre úspešné realizovanie projektu elektronického monitoringu osôb, tzv. elektronických náramkov. Cieľom predloženého návrhu zákona je vytvoriť podmienky pre modernizáciu najmä trestnej politiky a častejšie využívanie alternatívnych trestov," povedala hovorkyňa rezortu spravodlivosti Alexandra Donevová. Podľa nej sa vďaka pripravovaným zmenám zvýši aj ochrana obetí domáceho násilia, efektívnejšie bude možné obmedzovať výtržníctvo na spoločenských podujatiach a chrániť určité miesta pred páchateľmi trestných činov

Systém je v prvej fáze určený pre 2000 osôb. Podľa predpokladov by mal byť nasadený do ostrej prevádzky 1. januára roku 2016. Ministerstvo spravodlivosti podpísalo zmluvu na dodávku systému so spoločnosťou ICZ Slovakia v apríli. Hodnota projektu je 22,04 milióna eur bez DPH, financovaný je z eurofondov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.