Po 30 rokoch môžu mať Číňania druhé dieťa, napriek tomu sa zdráhajú

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Moskva 8. novembra (TASR) - Napriek uvoľneniu čínskej politiky jedného dieťaťa požiadalo úrady o povolenie mať druhého potomka iba 700.000 párov, čo je podľa Pekingu menej, než sa očakávalo.

Informovala o tom dnes agentúra RIA Novosti.

"Mnohé mladé páry sa neponáhľajú do rodičovstva, a to najmä pre obavy z nákladov na výchovu dieťaťa, ale aj iné faktory, ktoré sa viažu na ich kariéru," tvrdí Čao Jen-pchej z Komisie pre národné zdravie a plánované rodičovstvo.

Čínsky parlament vlani v decembri schválil uznesenie, ktoré umožňuje párom mať dve deti, ak jeden z rodičov je sám jedináčikom. Opatrenie prišlo vyše 30 rokov po tom, ako Peking zaviedol politiku jedného dieťaťa.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Výnimky na povolenie mať viac než jedno dieťa sa od začiatku platnosti danej politiky týkali vidieckych roľníkov, ktorých prvým potomkom bolo dievča, párov, kde obaja partneri pochádzali z etnických menšín, a párov tvorených jedináčikmi.

Podpredseda Komisie pre národné zdravie a plánované rodičovstvo Wang Pchej-an minulý rok uviedol, že pôrodnosť v Číne poklesla a v súčasnosti je porovnateľná s rozvinutými krajinami. Krajina má podľa odhadov 1,357 miliardy obyvateľov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.