Tajfún pred rokom zaplavil Filipíny, dnes si pripomínajú jeho obete

Rímskokatolíci kňazi požehnávajú svätenou vody tisíce krížov na hroboch obetí tajfúnu Haiyan Foto: TASR/AP

Manila 8. novembra (TASR) - Tisíce ľudí s bielymi balónikmi v rukách si dnes v meste Tacloban na východe Filipín pripomenuli vyše 7300 obetí na životoch a nezvestných, ktoré si vlani v tejto časti krajiny vyžiadal tajfún Haiyan.

Podľa televízie al-Džazíra sa dnes v katolíckych kostoloch v 220-tisícovom meste konali aj zádušné omše a na pamiatku obetí zvonili zvony. Ľudia prichádzali i na miestny cintorín na okraji mesta, aby položili kvety a zapálili sviečky na hroboch svojich príbuzných, ale aj neidentifikovaných obetí.

Galéria: Supertajfún Haiyan priniesol na Filipíny skazu a smrť

V Taclobane sa dnes uskutočnila aj demonštrácia proti nedostatočnej pomoci vlády pri obnove zničených domov a infraštruktúry. Mnohí ľudia - odhaduje sa, že len v samotnom Taclobane ich je asi 15.000 - totiž od vlaňajška žijú v provizórnych prístreškoch. Situácia je podobná aj v ďalších oblastiach zasiahnutých pred rokom prírodným živlom.

Superbúrku Haiyan sprevádzal vietor s rýchlosťou vyše 300 kilometrov za hodinu. Silný vietor zdvihol vodu na mori a pobrežie - najmä pri meste Tacloban a okolí - zaliali až päťmetrové vlny. Tajfún za sebou zanechal spúšť, aká zvyčajne zostáva po cunami.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.