Maďarsk: Minister Varga ignoruje demonštrantov, šéfku daniarov podrží

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Budapešť 10. novembra (TASR) - Maďarský minister hospodárstva Mihály Varga neodvolá šéfku Národného úradu pre dane a clá (NAV) Ildikó Vidovú, ako to v nedeľu požadovali tisíce demonštrantov v Budapešti. Varga v rozhovore pre verejnoprávnu rozhlasovú stanicu Magyar Rádió povedal, že zákaz vstupu Vidovej na územie USA je iba zámienkou politického kroku, preto žiada Spojené štáty, aby maďarskú vládu informovali o dôvodoch zákazu.

"Šéfku NAV niekto obvinil bez toho, aby obvinenie čímkoľvek podložil. V tejto situácii by bolo najhorším riešením odvolať ju z funkcie," povedal minister, ktorý zdôraznil, že tak neurobí.

Varga podotkol, že generálny prokurátor Péter Polt už inicioval, aby americká strana odovzdala svoje dôkazy, k čomu dodnes nedošlo. "Mali by povedať, na základe čoho zakázali šéfke NAV vstup do USA. Ak to povedia, okamžite začneme vyšetrovanie," dodal.

Rečníci demonštrácie dali v nedeľu maďarskej vláde týždeň na to, aby odvolala Vidovú spolu s ďalšími členmi vedenia úradu, a aby požiadala Európsku komisiu o audit NAV. Na zhromaždení s účasťou vyše 10.000 protestujúcich zaznelo, že v opačnom prípade sa 17. novembra uskutočnia na budapeštianskom Kossuthovom námestí a v ďalších maďarských mestách demonštrácie.

Demonštranti tiež avizovali, že v prípade nesplnenia svojich požiadaviek o týždeň začnú zvažovať, akú formu občianskej neposlušnosti si zvolia. "Vláda má týždeň na európske riešenie. Neželáme si vládnutie východného typu," povedal Gábor Vágó, bývalý poslanec opozičnej strany Politika môže byť iná (LMP).

Dôvodom protivládneho protestu nebola iba korupčná kauza, kvôli ktorej týmto predstaviteľom NAV americké orgány zakázali minulý mesiac vstup na územie Spojených štátov, ale aj vlani vypuknutá kauza týkajúca sa podvodov s DPH. Sieť podvodníkov, ktorá podľa organizátorov mala prepojenie so štátnou štruktúrou, nebola v priebehu uplynulého roka odhalená zo strany štátu, ani zo strany príslušných orgánov.

Vidová minulú stredu v rozhovore pre denník Magyar Nemzet priznala, že spolu s niekoľkými kolegami je medzi osobami, ktorým Spojené štáty zakázali vstup na svoje územie.

Dovtedy nebolo jasné, koho sa obmedzujúce opatrenie Spojených štátov súvisiace s korupciou týka. Americká strana uviedla iba toľko, že ide o vysoko postavených maďarských vládnych úradníkov.

Maďarské médiá napísali, že kauza sa týka troch vysokých predstaviteľov NAV vrátane Vidovej, ale aj viacerých podnikateľov blízkych vládnucej strane Fidesz.

Séria protivládnych demonštrácií v Budapešti a v iných mestách Maďarska vypukla 26. októbra s cieľom dosiahnuť odvolanie vládneho návrhu na zdanenie internetu. Zúčastnili sa jej desaťtisíce Maďarov. Premiér Viktor Orbán síce následne návrh odvolal, organizátori demonštrácií ale upozornili, že budú stále v pohotovosti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.