Nezamestnanosť v Česku v októbri klesla na 7,1 %

Ilustračné foto Foto: TASR/Martin Baumann

Praha 10. novembra (TASR) - Miera nezamestnanosti v Českej republike klesla v októbri medzimesačne o 0,2 percentuálneho bodu na 7,1 %. Bez práce bolo 519.638 ľudí, o 9460 menej ako v septembri. Informoval o tom dnes internetový portál českého denníka Mladá fronta Dnes na základe údajov, ktoré zverejnil Úrad práce v ČR.

Štatistiky ďalej ukázali, že počet voľných miest v Česku sa v októbri 2014 oproti septembru zvýšil o 1661 na 58.217.

V porovnaní s októbrom 2013 sa nezamestnanosť v krajine znížila o 0,5 percentuálneho bodu a počet voľných miest vzrástol o 1080.

Situáciu na českom pracovnom trhu ovplyvňujú okrem iného oživenie ekonomiky a tiež ešte stále prebiehajúcej sezónne práce, napríklad v gastronómii, hotelierstve, stavebníctve, cestovnom ruchu alebo dokončovanie sezónnych prác v poľnohospodárstve.

"Takýto veľký pokles je jasným dôkazom, že za znížením nezamestnanosti v októbri stála najmä oživujúca ekonomika," domnieva sa analytik Raiffeisenbank Václav Franče.

"Letné sezónne práce už v októbri definitívne skončili a aktuálne čísla ukazujú skutočnú silu ekonomického oživenia, ktoré dokáže tlačiť mieru nezamestnanosti ďalej dolu," komentoval situáciu Daniel Soukup, odborník na riadenie ľudských zdrojov z PwC ČR.

Potvrdzuje to aj rast priemyselnej výroby v celom Česku. Priemysel tak vytvára nové pracovné miesta a podľa údajov o nových objednávkach možno očakávať, že podniky budú ďalej prijímať nových ľudí.

"V porovnaní so zahraničím si český trh práce vedie veľmi dobre. Podľa ostatných dát Eurostatu je v Českej republike tretia najnižšia nezamestnanosť v rámci Európskej únie (EÚ). Nižšia je len v Nemecku a Rakúsku," informoval David Marek z poradenskej spoločnosti Deloitte.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.