OĽaNO chce zastaviť plytvanie zavedením hmotnej zodpovednosti

Ilustračné foto Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 12. novembra (TASR) - Raz a navždy zastaviť plytvanie s verejnými prostriedkami je cieľom zavedenia hmotnej zodpovednosti pre správcov verejných prostriedkov, ktoré navrhujú poslanci OĽaNO Miroslav Kadúc a Ján Mičovský. Ak ich právnu normu parlament schváli, poslanca deklarujú, že ak niekto kúpi predražené CT, škodu štátu zaplatí.

"Dianie, ktoré sme mohli v posledných dňoch sledovať v slovenskom zdravotníctve, je žiaľ len špička ľadovca. Drancovanie verejných zdrojov za posledných 20 rokov ukazuje, že popri ľadovom hokeji si vyvolení Slováci našli ďalší národný šport," uviedli Kadúc a Mičovský s tým, že nekonečné šafárenie musí raz a navždy skončiť, lebo Slovensko si už nemôže dovoliť nakladať peniazmi ľudí tak, ako by im ani nepatrili.

"Nielen vox populi, teda spoločenská objednávka, ale ekonomická situácia našej milovanej krajiny nás núti k tomu, aby tí, ktorým sú zverené verejné zdroje, začali hospodáriť s rozumom, zodpovedne a efektívne," povedal Kadúc. Podľa neho, kým budú verejní činitelia nakladať s verejnými prostriedkami ako s cudzími a nie ako so svojimi, resp. ako s peniazmi od ľudí, ktorí ich platia, dovtedy sa zmeny stavu nedočkáme. Ako jedinú cestu preto vidí v zavedení hmotnej zodpovednosti pre správcov verejných prostriedkov. "Ak verejný činiteľ vedome spôsobí štátu škodu, musí za ňu niesť zodpovednosť. Aj pokladníčka v potravinách nesie hmotnú zodpovednosť, tak prečo nie verejný činiteľ? Veď je to v podstate zamestnanec občanov, ktorý nakladá s ich peniazmi, často dokonca s miliónmi. O to viac by to teda malo platiť," myslí si.

Keďže podľa OĽaNO je fungovanie štátnych funkcionárov často politicky prepojené s kontrolnými mechanizmami, len zriedka sa stane, že za kšefty a kšeftíky je niekto potrestaný. "Práve preto s kolegom Kadúcom predkladáme zákon, ktorý zavádza hmotnú zodpovednosť verejných činiteľov. Týka sa však nielen politikov, ale napríklad aj členov správnych či dozorných rád. Ak by zákon už fungoval, mohli sme napríklad konať aj pri takom obludnom prípade šafárenia, aký sme pred niekoľkými dňami zažili aj v piešťanskej nemocnici," poznamenal Mičovský.

Poslanci priznávajú, že nimi navrhovaný systém nie je žiadna novinka. Úspešne sa totiž používa v angloamerickom právnom systéme, kde podľa Obyčajných za 150 rokov svojej účinnosti zachránil miliardy dolárov verejných zdrojov. "Verím, že ak má vládnuca štátostrana záujem na riešení všetkých káuz dôsledne, tak tento zákon podporí. Jeho prijatím sa zároveň vytvorí preventívny tlak na všetkých verejných činiteľov, ktorí majú v úmysle nakladať so zverenými peňažnými prostriedkami rozšafne," dodal Kadúc.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.