Rusko je v otázke jadrovej dohody s Iránom optimistické

Veľký Kremeľský palác v Moskve, ilustračné foto Foto: TASR/AP

Moskva 12. novembra (TASR) - Rusko sa domnieva, že existuje vysoká pravdepodobnosť, že svetové mocnosti sa do 24. novembra dohodnú v otázkach sporného iránskeho jadrového programu - možnosť, že by rokovania zlyhali, Moskva nepripúšťa, povedal dnes námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov.

"Možnosť, že by sa dohoda k 24. novembru nedosiahla, ani neberieme do úvahy: kompletne sa zameriavame na úlohu, ktorú máme pred sebou s tým, že máme šancu - a tá nie je malá," vyhlásil Riabkov, ktorého citovala agentúra Interfax.

Riabkov sa zúčastnil aj jadrových rozhovorov, ktoré sa uskutočnili v nedeľu a v pondelok v Ománe. Moskva podľa jeho slov robí všetko, čo môže, aby prispela k dohode všetkých strán.

V porovnaní s ďalšími mocnosťami zúčastnenými na rokovaniach - Spojenými štátmi, Nemeckom, Čínou, Francúzskom a Britániou - má Rusko s Iránom bližšie vzťahy.

Šéf Iránskej organizácie pre atómovú energiu (AEOI) Alí Akbar Sálehí rokoval o možnostiach jadrovej spolupráce v utorok v Moskve.

Šestica svetových veľmocí a Irán si dali na dosiahnutie konečnej dohody ohľadom iránskeho nukleárneho programu termín do 24. novembra. Výsledkom však musí byť prísľub Teheránu, že výmenou za zníženie ekonomických sankcií zo strany západných mocností nezneužije svoj atómový program na výrobu zbraní hromadného ničenia.

Západ podozrieva Irán z tajného vývoja prostriedkov na výrobu jadrových zbraní, čo však islamská republika popiera s tým, že jej nukleárny program má výlučne mierové účely.

K najchúlostivejším nevyriešeným otázkam patria podľa západných diplomatov celková kapacita na obohacovanie uránu, ktorou disponuje Irán, čas, na aký má byť uzavretá dlhodobá dohoda a časový plán zmierňovania medzinárodných sankcií.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.